Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Markéta Lazarová –Vančura

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (25.43 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

„K ďasu! Rozptylme jednou provždy pochybnosti o její nevině. Je to děvka Mikolášova, saje na jeho rameni, zraňuje loupežnický chřtán, svíjí se v divé rozkoši na sněhu. Nic naplat, bývala to kdysi tichá panna, avšak od nějaké doby je tomu jinak.“

VYPRAVĚČ A DIALOGICKÝ KONTAKT SE ČTENÁŘI

-oslovuje čtenáře:

Vážení pánové, Kozlík netrval na utracení svého syna, odpustil mu, neboť časy byly příliš neklidné. Spokojil se jen maličkým naučením. Ztrestal Mikoláše a Alexandru posměchem ostatních dítek a posměchem svých halamů.“

-gendrově konkrétně:

Pane a paní, kteří čtete, Bůh vnuká lidem takovou žádostivost života, že mu důvěřujeme i v hodince smrti. Vzdáváme se tělu, jež je sochou boží, a činíme, co nám našeptává nádherné srdce. Markéta si drásá šaty a obnažuje svou ránu, nuže vizte ty prsy. Jako jsou krásné! Její rameno je jako ohbí řek. Vizte to královské držení hlavy, na niž usedla krása jako orlice!“

-vypravěč též často k ději a jeho jednotlivým situacím poukazuje, jako by je ukazoval čtenáři prstem, přičemž nejčastěji k tomuto poukazování dochází pomocí slov „hle“, „vizte“ či „slyšte“

Hle, šlechtic vší měrou dokonalejší, než je Kristián, hle, Kozlík! Leží opodál mladého pána a má již duši na jazyku. Ušlo mu mnoho krve, je bledý a má stažená ústa.“

VYPRAVĚČOVY OTÁZKY SMĚŘUJÍCÍ KE ČTENÁŘI

-jeden z prostředků, díky kterým Vančura navazuje kontakt se čtenářem

-příkladů v románu můžete najít celou řadu

Jakže, vy nejste spokojeni s příběhem ze starých časů? Což vám nepůsobí ani ždibec libosti slyšeti o mrazech tak pořádných, o prudkých chlapech a sličných dámách? Nepůsobí tato povídka jako mlat u porovnání s rozkošnou složitostí současné literatury? Nedojímá vás ani poněkud, ani pramaličko, ani se zpožděním, jehož bývá třeba vaší pronikavosti? Domníváte se vskutku, že veliké lásky byly vždy dokonalé lásky?

-často také pokládá otázky a chce, aby na ně čtenář ihned odpověděl, proto na ně občas odpoví sám:

„Blížil se k ní ďábel? Ach nikoli, uvykli jste nazývati věci příliš přísnými jmény a zdvojnásobujete tuto přísnost, jde-li o děvčátko v otcovském domě. Po soudu rozumných lidí má Markéta pravdu, myslí-li na miláčka. Nechť si na něho myslí, či lépe, ať se k němu vrátí! Bůh věru nestojí o závoj fňukalek, jež komolí modlitby a nepřivedou na svět živého tvora. Pravíte, že byl tento sňatek na posměch otci, na posměch lidem a na posměch Bohu, neboť nevěsta volila již dříve, než se shledala s Mikolášem?“

-vypravěč také klade otázky a sám na ně odpovídá, ale z toho důvodu, že by mu mohl čtenář oponovat
-tím se snaží přesvědčit čtenáře o jeho pravdivém názoru a aby přijal postavy takové, jaké jsou
-vytváří pozorovatele příběhu nejen ze čtenáře, ale i sám ze sebe (1.os.množného čísla)

Témata, do kterých materiál patří