Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázka č. 10 - Evropská unie

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.2 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

10) Evropská Unie

Osnova:

  1. Příčiny vzniku EU

  2. Dějiny evropského integračního procesu

  3. Členské státy EU a kandidátské státy

  4. Hlavní instituce EU

  5. Česká republika a EU

1)Příčiny

Kořeny evropského integračního procesu lze hledat v různých historických obdobích. Ke skutečným integračním krokům však došlo až po roce 1945 pod dojmem tragických zkušeností se dvěma světovými konflikty a velkou hospodářskou krizí.

2) Dějiny evropského integračního procesu

Vše začíná rokem 1950 kdy byl vypracován tzv. Schumanův plán. Francouzský ministr zahraničních věcí Robert Schuman navrhl ustanovení organizace, která by spravovala německé a francouzské zdroje uhlí a oceli. Jedním z hlavních motivů vzniku plánu byla obava francouzů ze znovuvyzbrojení Německa a snaha o kontrolu těžby uhlí v německém Porúří, na jehož dodávkách byl závislý francouzský těžký průmysl.

Na základě toho v roce 1952 vzniklo Evropské sdružení uhlí a oceli (ESUO) kde zakladatelské státy byly: Francie, Západní Německo, Belgie, Lucembursko, Nizozemí a Itálie. Pařížská Smlouva

Následně v roce 1958 vzniklo Evropské hospodářské společenství ( EHS) a Evropské společenství pro atomovou energii ( EUROATOM) – kde zakladatelskými státy jsou tytéž jako u ESUO. EHS- Římské smlouvy.

V roce 1960 vznikla alternativa k EHS organizace Evropského společenství volného obchodu . V jejím čele stála z počátku Velká Británie, která odmítala nadnárodní koncept integrace prosazovaný EHS. Postupně se členy stalo Dánsko, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Švédsko, Švýcarsko a později přistoupily Finsko, Island a Lichtenštejnsko. Velká část států odešla do Evropských společenství a později do EU a zůstaly pouze čtyři státy- Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Švýcarsko.

1966- tzv. Lucemburský kompromis umožnil překonání krize EHS, trvající přibližně od roku 1963. Hlavní příčinou byl především rázný postup francouzského prezidenta Cherlese de Gaulla, který preferoval mezivládní princip integrace, jež nebyl v souladu s počátky integračního procesu. De Gaulle také jménem Francie vetoval v letech 1963 a 1967 vstup Velké Británie do EHS. Krize vyvrcholila v červnu 1965. Francie, obávající se ztráty části svého vlivu v důsledku změny hlasování v Radě ministrů (přechod od jednomyslného k většinovému hlasování ), odvolala své zástupce z některých orgánů EHS (tzv. politika prázdných křesel) a ochromila jejich činnost . Překonání krize umožnil v lednu 1966 tzv. Lucemburský kompromis, který zjednodušeně řečeno oddálil přijetí většinového principu při hlasování v Radě ministrů.

1967- vznik Evropského společenství (ES) –slučovací smlouva ESUO + EHS

1993 vstoupila v platnost Smlouva o Evropské unii (tzv. Maastrichtská smlouva) na jejímž základě byla založena Evropská unie.

2005 - v referendech ve Francii a Nizozemí byla občany odmítnuta Smlouva o Ústavě pro Evropu

Témata, do kterých materiál patří