Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Sokrates a Sofisté

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (20.46 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

„Sofistai“ – řecké slovo, znamená „učitelé moudrosti“.

Sofisté putovali jako poutní učitelé od města k městu a za příslušnou odměnu vyučovali nerůznějším uměním a dovednostem, zvláště výmluvnosti. Nikdy nevytvořili žádnou souvislou školu, nýbrž žili a vyučovali jako jednotlivci. Jako „praktičtí“ filozofové pochybovali o možnosti objektivního poznání a tato jejich skepse (tudíž objektivní poznání není možné) se postupně rozšířila i do oblasti mravní. Sofisté si pohrávaly s pojmy a od jejich paradoxních úvah, které jsou přirozené z velké části úmyslně přehnané, neboť sofista, který chce rozvinout své myšlenky, musí nejprve navázat dialog s partnerem a proto jej nejprve provokuje tvrzeními, která vyvolávají odpor. Podle sofistů dokáže obratný řečník cokoliv obhájit i vyvrátit. Neexistuje žádná objektivní míra, která by umožnila určit, kdo má pravdu. Jde jen o to, kdo umí své stanovisko obratněji prosadit. Proslulé jsou jejich matoucí otázky a „logicky“ vyvozené nesmysly. „Co člověk netratil, to má. Ztratil snad člověk rohy? Neztratil – tedy má rohy!“Každá pravda je ryze subjektivní.

Kritika sofistů byla východiskem největšího rozkvětu řecké filozofie, který reprezentují osobnosti Sokrata, Platóna a Aristotela.

Protagora a Gordias

Nejvýznamnějším sofistou byl Protagoras z Abdéry, 480-410 př. Kř. Putoval po celém Řecku a jako jeden z prvních učil umění, jak v právnictví a politice přesvědčivě prosazovat svou věc. Jeho výrok zní: „Člověk je mírou všech věcí, jsoucích, že jsou, a nejsoucích, že nejsou.“ Tím je řečeno: neexistuje žádná absolutní pravda, nýbrž jen pravda relativní, není ani objektivní pravda, nýbrž jenom pravda subjektivní, pravda právě vzhledem k člověku. Zřejmě mínil svoji větu tak, že mírou je nikoliv „člověk vůbec“, nýbrž konkrétní, jednotlivý člověk, který větu pronáší.

Vedle Prótagora je nejznámějším sofistou Gorgiás z Leontín. Žil zhruba v téže době. Výrok Gorgiův: „Nic, není. I kdyby něco bylo, je to nepoznatelné. I kdyby to bylo poznatelné, je to nesdělitelné. Pohnutý život a skeptické názory zřejmě prospívaly sofistovu zdraví, neboť Gorgiás se prý v plné síle dožil 109 let.

Význam sofistiky

Tři výkony:

  1. Poprvé v řecké filosofii odvrátili pohled od přírody a v plném rozsahu jej zaměřili na člověka.

  2. Učinili poprvé předmětem myšlení samo myšlení a začali s kritikou jeho podmínek, možností a hranic.

  3. Podrobili etická měřítka výlučně rozumovému zkoumání a otevřeli tím možnost zabývat se etikou vědecky.

Témata, do kterých materiál patří