Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Čína a opiové války

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (19.93 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Čína a opiové války

Stav na počátku 19. st: Od roku 1644 vládne v Číně dynastie Čing, není čínská ale mandžuská, a postupně uzavřela Čínu světu. Od roku 1757 je jediným městem pro obchod s Evropou Kanton, kde postupně přebírá veškerý obchod Britská Východoindická společnost. Británie se však snaží rozšířit možnosti obchodu. Vztahy se však zhoršují a hlavním problémem je dovoz opia do Číny (většina vypěstována v Indii), který je oficiálně zakázán. Císař se rozhodne proti pašování zakročit a vyšle do Kantonu svého zmocněnce, jenž zabaví 20 000 beden (1 bedna = asi 60 kg) opia a nahází je do moře. Tím začínají tzv. opiové války.

První opiová válka 1839-1842: Británie ostřelova z válečných lodí Kanton a Čína reagovala zákazem veškerého obchodu. Británie se stáhla na Hongkong a pak postupně útočila na další místa. Válka byla ukončena dne 29. srpna 1842 nankingskou mírovou smlouvou, což byla první nerovnoprávná smlouva v čínských dějinách. Čína musela pro zahraniční obchod otevřít 5 přístavů: Kanton, Sia-men, Fu-čou, Ning-po a Šanghaj a zároveň ztratila celní autonomii (cla nesměla přesahovat 5%ceny zboží). Británie získala na věčné časy Hongkong. V následujícím roce si Británie navíc vymohla právo exteritoriality. Obdobné smlouvy byli v roce 1844 podepsány i s USA a Francií.

Tajpingské povstání: Číňani se bouřili proti nedostatku potravin, stěžovali si na málo obdělávané půdy a vysoké daně, protivládní výzvy. Trvalo od roku 1850 do 1864 a ovládlo prakticky celou jižní část země (kolem řeky Jang´c). V roce 1853 dobili Nanking a udělali z něj nové hlavní město Nebeského státu veliké rovnosti. V roce 1856 dochází ve vedení povstání k rozkolu a navíc neuspěje tažení na sever proti Čingům. K těm se nakonec v roce 1862 připojili západní velmoci a ti pomohli povstání porazit - 1864.

Druhá opiová válka: Británie a Francie chtějí upravit předchozí smlouvy. Vyprovokováno 1856 zatčením britské posádky lodi, a tak začala válka. Británie ale musela boj opustit kvůli současnému povstání v Indii. Roku 1858 boje obnoveny a v červnu uzavřena v Tiencinu mírová smlouva. Povolena přítomnost zástupců v Pekingu, volný pohyb po Číně, obchod podél Jang´c, otevřeny další přístavy. Dále snižována obchodní cla a oficiální legalizace obchodu s opiem.

Třetí opiová válka 1859-1860: Předchozí dohodnuté smlouvy se mají ratifikovat v Pekingu, ale velmoci poslali na tuto akci jako doprovod 19 válečných lodí, což Číňany vyprovokovalo. Během následných bojů byl vypleněn a spálen císařský letní palác. V říjnu 1860 uzavřeny Pekingské konvence, které potvrdili předchozí dohody z Tiencinu. Navíc musí Čína vyplatit odškodné a Británie získala jižní část Ťioulungského poloostrova (naproti Hongkongu). Mocnosti také získali právo vyvážet kulie, což prakticky znamená obchod s otroky.

Témata, do kterých materiál patří