Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Habsburská monarchii od konce 18. do první poloviny 19. století. (1790-1848)

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (18.87 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Roku 1809 se Rakousko pokusilo začít novou válku proti Francii (podpora Británie a Švédska pouze morální). V Tyrolsku vypuklo povstání proti bavorské nadvládě a také ostatní části říše zachvátilo vlastenecké nadšení, to byl slibný začátek. Napoleon znovu obsadil Vídeň, ale byl arcivévodou Karlem poražen u Aspern a Esslingenu, což mu Napoleon vrátil zanedlouho u Wagramu. Schoenbrunnské jednání o míru z října 1809 bylo pro Rakousko velmi ponižující. Následovaly ztráty Salcburska a Innské čtvrti ve prospěch Bavorů a Tyroly, část Korutan, Kraňsko a Chorvatsko vytvořily s Istrií a Dalmácií tzv. Ilyrské republiky. Tím Habsburkové ztratili přístup k moři a říše se ocitla ve finanční krizi (1811 státní bankrot). Vlastní nepříznivou situaci v Evropě se snažil Metternich vylepšit sňatkem Marie Luisy s Napoleonem (1810) – ten se tímto postavil na roveň legitimních evropských vladařů.

1812 se vydal Napoleon do Ruska. Spolu s ním vytáhl i rakouský „pozorovací“ sbor (o tom více přednáška dr.Mackové). Po neúspěšném tažení protivníka se koalici podařilo nově se zformovat. (Prusko, Rusko, Británie, Švédsko) Rakousko zatím otálelo a pokoušelo se hrát roli zprostředkovatele mezi oběma tábory. 1813 se připojilo ke koalici a vyhlásilo Francii válku. Napoleonova hvězda začala pomalu vyhasínat. 1813 u Lipska utržil rozhodující porážku, následovalo rozpuštění Rýnského spolku, přechod Bavorska ke koalici, obsazení Ilyrských republik a Benátska. 31.3.1814 byla obsazena Paříž a Napoleon „odcestoval“ na Elbu. Krátce na to byl uzavřen 1. pařížský mír a hranice Francie se vrátily do roku 1792. Další uspořádání Evropy se stalo otázkou Vídeňského kongresu (více viz konkrétní otázku ke kongresu).

Díky vydání Svaté aliance se aktérské státy setkaly v první polovině 19. stol. na několika kongresech. V Opavě v listopadu 1820, Lublani v lednu 1821, kde se shodly na potlačení nepokojů v Neapolsku a v Piemontu, na podzim ve Veroně 1822 se dohodly na udušení revolučního hnutí ve Španělsku a jeho koloniích. Ale na postupu vůči národněosvobozeneckému boji Řeků se již rozcházely. Dalším semínkem rozporu mezi mocnostmi se staly události červencové revoluce, následný vznik Belgie a polské povstání let 1830-31. Na setkání v Mnichově Hradišti se František I., ruský car Mikuláš I. a pruský korunní princ Fridrich Vilém shodli na tom, že poskytnou vojenskou pomoc kterékoliv dynastii, jež by se ve své zemi ocitla v obtížné situaci a o pomoc požádala. Prakticky se tak stalo 1846 při potlačení tzv. krakovského povstání, po jeho potlačení byl městský stát anektován Rakouskem.

Témata, do kterých materiál patří