Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Habsburská monarchii od konce 18. do první poloviny 19. století. (1790-1848)

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (18.87 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Habsburská monarchii od konce 18. do první poloviny 19. století. (1790-1848)

Francouzská revoluce pozměnila klima celé Evropy. Koaliční války s Francií se táhly téměř nepřetržitě od roku 1792 do roku 1815 a měly velký vliv na vnitřní poměry habsburské monarchie. Po smrti Leopolda a po vyhlášení války Františku II. (I.) ze strany Francie (1792) definitivně skončilo období reforem. Počáteční úspěchy Habsburské monarchie (dále jen Rakousko) a jejích spojenců (Rusko, Prusko, sardinské království= Piemont), kteří pronikli až k Verdunu, byly brzy vystřídány porážkami. Manifest vévody brunšvického (velitel spojeneckých vojsk) navíc zpečetil osud bourbonské královské rodiny. V listopadu prohráli spojenci u Jemappes a začali ustupovat. Ani drobná vítězství na počátku r. 1793 nezabránila celkové porážce spojenců v první koaliční válce. Rakouské Nizozemí bylo definitivně ztraceno. Navíc druhé a třetí dělení Polska ( 1793, 1795) způsobilo rozkol mezi členy koalice. Rakousko získalo západní Halič, ale ztratilo Pruskou podporu ve válce s Francií. Jeho místo zaujala Velká Británie. Rakousko se snažilo s pomocí jihoněmeckých států zabránit Francii v intervenci do středního „Německa“ a Bavorska. Bonaparte vytlačil Rakušany z Lombardie a donutil je k příměří v Leobenu a 17.10.1797 s nimi uzavřel mír v Campo Formiu u Udine. Rakousko přišlo o levobřežní Porýní a Lombardii (ligurská a cisalpinská republika), ale získalo alespoň většinu Benátské republiky s Istrií a Dalmácií. Zavraždění francouzských vyjednavačů následně vyvolalo další konflikt.

Druhá a třetí koaliční válka: 1799 zvítězil arcivévoda Karel nad generálem Jourdanem u Stockachu a nad Massenou u Curychu. Suvorov spojenými rakouskými a ruskými silami zdolal Francouze u Cassana a Novi. Po porážce generála Korsakova u Curychu (1799) však car koalici opustil. 14.6.1800 Francouzi zvítězili u Marenga a v následném míru byly zopakovány podmínky z Campo Formida. Toskánská habsburská sekundogenitura opouštějící Florencii byla odškodněna Salcburskem. Británie uzavřela mír až 1802 v Amiens.

V důsledku změn v Říši na levém břehu Rýna získalo kurfiřtské kolegium a říšská rada protestantskou většinu. Tím byla ohrožena stabilita nejvyššího postu v rukou Habsburků. Proto se František II. r. 1804 rozhodl prohlásit císařem rakouským. O dva roky později vyhasl se vznikem Rýnského spolku (1806) titul císaře říšského.

Třetí protifrancouzská koalice se zrodila v srpnu 1805. Rakousko a Švédsko se připojilo k Angličanům a Rusům. Bádensko, Wuerttembersko a Bavorsko se připojily k Francii. Napoleon donutil rychlým postupem Rakousko ke kapitulaci a 13.11.1805 obsadil Vídeň. Spojenecká vojska pak 2.12.1805 podlehla Napoleonovi u Slavkova v „bitvě tří císařů“. Poté se Rusové ze střední Evropy stáhli. Na základě míru z Bratislavy Rakousko opět krvácelo. Ztratilo Benátsko, Istrii a Dalmácii (=italské království). Bavorsko bylo odměněno Tyrolskem, Vorarlberskem, Brixenem a Tridentem. Rakousko získalo Salcbursko a Berchtesgaden a toskánský vévoda se opět stěhoval, tentokráte do Wuerzburgu. Situaci nezlepšilo ani anglické vítězství u Trafalgaru a Karlovo vítězství v „Itálii“. Napoleon sice nabídl Františkovi Slezsko za spojenectví, ale Vídeň odmítla.

Témata, do kterých materiál patří