Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Hodnocení Napoleonovy vlády + statistiky a bilance bitev

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (18.79 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Hodnocení Napoleonovy vlády:

Napoleonův režim byl bezesporu autokratický, nicméně oproti předrevoluční Francii zavedl řadu pokrokových a liberálních opatření, omezen vliv církve, ale oproti radikálním revolucionářům církev zcela nezatracována. Společenský vzestup nabyl (alespoň oficiálně) podmíněn původem. Vybudována národní armáda, v níž se od důstojníků i poddůstojníků vyžadovala gramotnost (díky vysoké gramotnosti vojáků se dochovala řada válečných deníků, v ČR část z nich vydána J. Kovaříkem). Vytvořen moderní zákoník. Územní změny, provedené Napoleonem v německy mluvících oblastech, později urychlily sjednocení Německa.

Navzdory zjednodušujícím tvrzením o Napoleonových světovládných ambicích je pravda taková, že ve většině Napoleonských válek to byli nepřátelé Francie, kdo zahájil konflikt (s výjimkou španělského a ruského tažení). Dle mého osobního názoru bylo Napoleonovou hlavní chybou přílišné zasahování do záležitostí cizích států (ačkoliv součástí těchto zásahů bylo i šíření výdobytků francouzské revoluce), což nutně vedlo k vytvoření protinapoleonské koalice, na druhou stranu nutno uznat, že se Napoleon nemohl omezit pouze na zajištění vnitřní stability Francie, pokud anglické loďstvo znemožňovalo zámořský obchod. Neschopnost Francie a Británie dosáhnout dohody výrazně přispívala k vyvolání častých ozbrojených konfliktů na kontinentě, které nutně vedly k oslabení Francie a následnému pádu režimu.

Významnou roli v Napoleonově systému hráli císařovi příbuzní, jimž byla svěřována vláda nad dobytými oblastmi:

Bratr Josef-Neapol, později Španělsko

Bratr Louis-Holandsko

Bratr Jerome-Vestfálsko

Sestra Elisa-Toskánsko

Švagr maršál Murat-Neapol

Švagr maršál Bernadotte-Švédsko

Nevlastní syn Eugen de Bauharnais-Milán

(bratr Lucien jakožto republikán a někdejší jakobín nesouhlasil se vznikem císařství a emigroval, sestra Karolína provdána za maršála Murata, sestra Pauline nehrála politickou roli)

Literatury s napoleonskou tematikou je samozřejmě spousta, z českých autorů se tímto problémem zabývá hlavně Mgr. Jiří Kovařík z FF UK a popularizátor Stanislav Wintr, za zmínku stojí Švankmajerova práce České země na sklonku napoleonských válek (nebo tak nějak se to jmenuje), ze zahraničních prací bych rád upozornil na Napoleonův klan od C. Ameluxena.

Napoleonovy bitvy:

1. 1793, 16.12. - Toulon 0 (Fr)

2. 1796, 12.4. - bitva u Montenotte 0 (Napoleon má výraznou převahu)

3. 1796, 14. až 15. 4. - bitva u Dego 0

4. 1796, 21.4. - bitva u Mondovi 0

5. 1796, 10.5. - bitva o Lodi 0

6. 1796, 30.5. - překročení řeky Mincio 0

7. 1796, 3.8. - bitva u Lonata 0

8. 1796, 5.8. - bitva u Castiglione 0

9. 1796, 2. až 5.9. - srážka u Caliana 0

10. 1796, 5.9. - bitva u Bassana 0

11. 1796, 15. až 17.11. - bitva u Arcoly 0

12. 1797, 14.1. - bitva u Rivoli 0

Témata, do kterých materiál patří