Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Počátek ženské emancipace – polovina 19. století

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (18.94 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Počátek ženské emancipace – polovina 19. století

Emancipace po Česku

Emancipace přišla do Čech později než do Západní Evropy, začala spoluprací s mužským světem. Žena byla brána jako spolupracovnice při „probouzení“ národa. Cílem byla postava matky, partnerky českého vlastence, která zaručí výchovu jeho dětí v národně uvědomělém duchu. Celá počáteční etapa ženské emancipace se ubírá uvedeným směrem. Rozhodující sférou žen je vlastenecká domácnost, kde zní pouze čeština.

Češka v 19. století zůstává dlouho skryta v anonymitě. Byla vychovávána v roli manželky, matky a hospodyně. Pokud se neprovdala, její život ztratil smysl.

Na počátku dějin českého feminismu stojí dva muži – Karel Slavoj Amerling, po něm následoval Vojtěch Náprstek. Amerlingova zásluha spočívá v tom, že vytrhl Češky ze staleté letargie a snažil se jejich životu dát hlubší smysl. Šlo mu o intelektuální povznesení ženy.

Ženské spolky

Okolo Amerlinga vznikly v poslední čtvrtině roku 1848 dva spolky: Spolek Slovanek a Slovanská Dennice. Nebyly nijak významné, brzy se mezi členkami začaly objevovat rozpory.

Po obnovení ústavnosti došlo v 60. letech k výraznému oživení společenského života. Začal vycházet první český politický deník, zrodila se první česká encyklopedie. V roce 1871 bylo v Praze 427 spolků a asociací, z toho však jen 8 ženských.

Nejvýznamnější ženský feministický spolek byl Americký spolek dám. Přestože nebyl nikdy oficiálně schválen, plnil v Čechách nejdůležitější úlohu. Měl stejný význam jako poslední francouzské osvícenské salony. Jediným odlišením bylo, že duší francouzských salonů byla žena, ke vzniku Amerického klubu dám dal podnět muž – Vojtěch Náprstek. Byl to zkušený a zcestovalý muž, žil několik let v USA, podílel se na propagaci domácích přístrojů, přednášel v radikálním duchu. Přál si „povznést ženu českou k té výši společenské užitečnosti, jaké dosáhly ženy americké“. K přesvědčení o rovnocennosti mužů a žen se dopracoval díky svému demokratismu a smyslu pro spravedlnost.

Americký klub dám byl klub „po americkém způsobu“, jehož členem mohla být pouze Češka starší 16-ti let a doporučená jinou členkou klubu. Členkami byly snad všechny dospělé a dospívající příslušnice významných českých rodin: př. Žofie Podlipská, Karolína Světlá, Eliška Krásnohorská, Renáta Tyršová, Augusta Braunerová, Zdenka Braunerová, ženy rodiny Riegrů a další. Cílem bylo sebevzdělání, filantropie, podpora technického pokroku domácnosti, péče o děti a mládež. Prostředkem vzdělávání byly především přednášky, na které měly přístup pouze ženy, muži mohli naslouchat v předpokoji. Za 30 let činnosti klubu se konalo téměř 500 přednášek (z oborů astronomie, medicíny, psychologie, biologie, náboženství, historie, literatury a dalších). R. 1890 přednášky skončily, protože podle Náprstkova mínění si už byly ženy schopny poradit samy.

Témata, do kterých materiál patří