Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Rozvoj vědy a techniky v19. století – rozkvět či úpadek

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (21.57 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Pro specifičtější analýzy jsou spíše než údaje o hrubém domácím produktu užitečnější jiné ukazatele, například úroveň školství či poměr mezi venkovem a městem.(tj. stupeň ruralizace a urbanizace- tato problematika by měla být zodpovězena v jiných otázkách.) Index HDP je nicméně značně reprezentativní, zejména v prvních fázích moderního rozvoje, neboť charakterizuje základní životní podmínky populace. Nárůst dostupnosti statků znamenal pro převážně zemědělskou populaci s nízkou životní úrovní v podstatě lepší stravu a ošacení, hygieničtější a lépe chráněná obydlí, víc energie k vytápění.

Běžně se uvádí, že před průmyslovou revolucí představoval poměr populace činné v zemědělství 60-80% veškerého obyvatelstva v produktivním věku a že ještě větší část populace žila na venkově. Poměr populace závislé na zemědělské činnosti byl v Anglii (kolébce industrializace) roku 1688 75% . Údaje pro období 1840-1870 poukazují v hospodářsky nejvyspělejších zemích nižší procento obyvatel pracujících v zemědělství (v Anglii 26% roku 1841, v Belgii 51% roku 1846, ve Francii 54% roku 1856 a v Dánsku 60% roku 1850), přičemž tento poměr byl naopak výrazně vyšší v zemích, kam industrializace pronikla později ( v Itálii 64% roku 1871, ve Švédsku 67% roku 1860, v Rakousku 68% roku 1869, ve Španělsku 72% roku 1860). V předvečer první světové války se poměr obyvatelstva činného v zemědělství v největších evropských zemích ještě snížil a činil 41% ve Francii, 37% v Německu a 9% v Anglii.

Pomyslná linie spojující Dublin na severozápadě a Terst na jihovýchodě názorně rozděluje Evropu (ponecháme-li stranou Anglii) na části s rychlejším a pomalejším demografickým růstem. K tomu je ovšem třeba doplnit, že Evropa, kde převládá pomalejší růst – zejména Irsko, Pyrenejský poloostrov a Itálie- se významně podílela na velkých emigračních proudech. Lze odhadnout, že v celé západní Evropě (tj. kromě Ruska, Uher, Balkánu a Řecka) se čisté demografické ztráty způsobené emigrací v letech 1841-1915 vyšplhaly až k 35 milionům osob, což odpovídá téměř půlmilionové roční emigraci, tj. zhruba 2,5 promile ročně. Ve východní Evropě hrála emigrace podstatně menší ( necelých 10 milionů osob).

Témata, do kterých materiál patří