Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




12. Stat a jeho promeny v dejinach

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (56.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

- zároveň ale ve 13. století vznikají centralizované monarchie (střední Evropa) . rovnováha moci mezi šlechtou a panovníkem.

šlechta – vlastní instituce paralelní s královými.

  • dědičná práva politická a občanská – spolurozhodovala o osudu státu – sněmy + správní moc nad místním obyvatelstvem.

Středověký řád – je neměně dán Bohem - společenský řád, panovník, vrchnost – vše dal Bůh. Křesťanskou ctností bylo trpět a přijímat příkoří (odměna na nebesích). Král se nechal pomazat, i syna – nedotknutelní – šlo by o svatokrádež.

Vrchol stavovských monarchií v západní evropě – 13.-15. st., někde ještě 16. Rozvoj od 12. st.

španělsko – Toledo – 12. st. – pravidelné kortésy – již ve 12. století byla zastoupena i města. Anglie až od 1225, Německo (1293), Francie (1303). – stavovství – převážně jen šlechta – jen stavové měli obč. práva.

Stavovský stát – skoro dualistický – knížata a stavové – zvláštní úřady, soudy, poklady, vojsko, vyslanci (x Itálie – městské státy – mocní jednotlivci).

Boj panovníka proti stavům: a) stavy byly začleněny do státu – Anglie;

b) aristokratická vláda se zdánlivým monarchou v čele – Polsko, něm. říše, švédsko – chvíli).

c) monarchie pokořila stavy – Francie, Španělsko, Čechy.

Moderní stát – s renesancí – Machiavelli – zdroj z antiky – stát s mocí nad všemi. Boj nejen mezi králem a národem, ale i mezi světskou a církevní mocí. Během reformace ve prospěch státu – nejen v protestantských zemích.

absolutní monarchie – jednota území, jednotná armáda, soudnictví v plném rozsahu, stavovství k podřízenosti vůči státu. Tam kde k tomu nedošlo - a) neexistence státní jednoty (Polsko); b) vznik konfederace – Nizozemí, Švýcarsko.

Novodobý stát – a) opřen o osvícenské státoprávní, hospodářské a společenské teorie myšlenkového a politického liberalismu. Drolení feudálně-stavovského systému.

  • už absolutistický stát – všímal si poddaných – ujímal se jich proti vrchnosti, ale ne s cílem změnit systém! šlo spíše o vynucené kroky – selské bouře – patenty. Bylo to lepší pro stát – blaho státu.

Moderní stát odmítl jakékoliv právo některého ze svých členů na absolutní moc.

Témata, do kterých materiál patří