Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




4. Zrod moderni spolecsnoti a polit. zivota

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (58 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

1749 generální cechovní artikule – výrazné omezení pravomocí cechů sjednocením jejich vnitřních nařízení

1765 tovaryši mohli svobodně vykonávat své řemeslo i bez příslušnosti k cechu (vznik konkurence a možnost svobodného podnikání byly prvním a nejdůležitějším krokem ke vzniku kapitalistické společnosti)

1776 svoboda obchodu a výroby (prakticky nebylo potřeba k provozování řemesla jakéhokoliv jednání s cechem – vyučit se jemu (bylo-li to nezbytné) mohl člověk i mimo cech a takto získaná kvalifikace byla de iure rovnocenná s kvalifikací, kterou uděloval cech

1859 patent o živnostenském řádu (naprostá svoboda podnikání, cechy zanikají i když v té době byla jejich role jen ceremoniální = de facto se omezovala na organizování cechovních slavností jako součásti národního folklóru)

Habsburská monarchie v 19. stol.

  • vznik sv. aliance po Vídeňském kongresu rozhodně nepřál budování občanské společnosti

  • dále se budování občanské společnosti v čs. zemích vyvíjí na národně-osvobozeneckém principu (právo na sebeurčení je bezpochyby jedním z pilířů moderní občanské společnosti, je ale nutné, aby se tak dělo na základě všeobecného konsensu)

  • poměrně dlouhou dobu – v důsledku sociálních tlaků ve společnosti - se aplikace občanských práv vztahovala pouze na muže (ženy v ČSR získaly volební právo až v r. 1920).

Vstup čs. státu do procesu budování občanské společnosti až po r. 1848

  • teze o bránění vzniku občanské spol. neoabsolutismem A. Bacha sporné – bránil buržoasii podílet se na politické moci, ale zároveň ekonomickými reformami posiloval její postavení.

  1. vydáním prosincové ústavy obyvatel habsburské monarchie přestává být poddaným a stává se partnerem v jednání se státními orgány.

Vznik obč. spol. v čs. zemích

1848 rok, který otřásl světem. Konečný pád feudalismus vzestup moderních národů (mimo jiné i českého).

1848 dubnová ústava = de facto jen její přislíbení

1848 Pillersdorfova ústava (ve chvatu)

1849 Nerealizovaný pokus o ústavu byl vázán na velmi vysoký majetkový census

1951 Neoabsolutismus vyhlášen Silvestrovskými patenty

  1. Schmerlinogva ústava

    • i zapřísáhlý zastánce absolutismu František Josef byl nucen přiznat, že toto zřízení z principu nemůže odpovídat na požadavky moderní doby

    • vzniká dvoukomorová říšská rada z panské (dosazované císařem) a poslanecké sněmovny (poslance sem delegovaly zemské sněmy na základě kuriálního systému 3 kurie na zemském sněmu jako pozůstatek feudalismu existovaly i tzv. virilní hlasy, tzn. hlasy osob držících je z titulu své f-ce arcibiskupové, biskupové a rektoři univerzity)

    • podle majetkového census měla volební právo sotva ¼ obyvatelstva, ale volební právo nebylo zcela rovné (nepřesné volební obvody ve prospěch německého obyv. a na venkově navíc nepřímé volby přes tzv. volitele) = protoobčanská spol.

    • 1. volby do obecních zastupitelstev které ukončily éru neoabsolutismu a nastartovaly procesy završené dále

Témata, do kterých materiál patří