Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




6. Rozdíl mezi městem moderním, středověkým a antickým

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (42.72 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

6. Rozdíl mezi městem moderním, středověkým a antickým

  • Pod pojmem město rozumíme obec, které byl udělen status města. Na rozdíl od venkova bývá na vyšší úrovni – bývá střediskem obchodu, správy, vzdělání etc. Podle tohoto vzoru vznikala města již odedávna. Je to sídelní útvar vzniklý nejdříve přirozeným vývojem, později cíleným zakládáním

  • Lidská sídla od pravěku vznikala a vyvíjela se v úzké návaznosti na dějinné, ale hlavně přírodní procesy. Člověk byl závislý na přírodě a byl nucen se přemisťovat za potravou bez stálého sídliště, provizorní příbytky pouze jako ochrana před počasím a zvířaty

  • Nejdříve vznikají sídla a města podél řek a pobřeží, potom na říčních tocích, kt. spojují obchodní střediska.

  • Příbytky stálého charakteru vznikají až s usedlým způsobem života: zemědělec x pastevec.

  • Nejdříve vznikají města v klimaticky nejvýhodnějších podmínkách – Blízký a Střední východ (10 000-15 000 př. n. l.) vznik organizované společnosti – Ur, Kiš, etc.

  • Také starověký Egypt se mohl pochlubit řadou významných měst stejně jako Féničané a další kultury té doby. V antice se stává nejdůležitějším světovým městem Řím, který jako jediný se mohl pochlubit už v té době milionem obyvatel. Tehdy jsou města střediskem obchodu a rozvinutých řemesel. Antické městské státy vznikaly sjednocením malých ŘC obcí, staly s tak střediskem výroby i vlastní správy. Ve městech existovala pevná hierarchie obyvatel. Plnoprávní obyvatelé byli občany města.

  • Antická města jsou na poměrně vysokém civilizačním stupni, jsou obehnána hradbami, jsou často budována podle daného plánu – pravoúhlé ulice, etc. Jsou také často i technologicky vyspělá – vodovody, kanalizace, etc.

  • Venkov není příliš osídlen, pokud ano, jsou to obyvatelé hosp. a ekon. soběstační. Existoval zde primární status města, odkud také případně vesničané odcházeli obdělávat svá pole.

  • Velká antická města (Alexandrie, Řím, Pergamon, Syrakusy) jsou centrem vzdělanosti – knihovny, filosofie etc.

Seibt: Vyšší kultura už po tisíciletí souvisí s měst. osídlením

Středověk

Třeštík: v malých špinavých městech začaly dějiny moderní Evropy

  • V porovnání s antikou kvalitativní úpadek.

  • Rozpad stávajícího politického systému – dřívější f-ci si ponechává jen úřad biskupa (de facto církevní organizace soustřeďuje městský život jen kolem sebe)

  • Ruralizace společnosti = vlivem životního stylu šlechty a monasticismu

Situace se mění po pádu římské říše. Se zánikem západořímské říše došlo k náhlému civilizačnímu poklesu nejen ve Středomoří, ale společenské změny se dotkly všech oblastí, kam v Evropě zasahovala moc Římanů. S tímto trendem souvisel i částečný nebo úplný zánik antických měst na území římských provincií. Během doby stěhování národů došlo k opuštění velkého množství z nich, z mnohých se stala pouze nevelká sídliště osídlená nově příchozími barbary.

Témata, do kterých materiál patří