6. Rozdíl mezi městem moderním, středověkým a antickým
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Mezi historiky se uvažuje o určité kontinuitě antických měst hlavně v Porýní během raného středověku. Je pravdou, že část těchto kdysi měst zůstala osídlena, ale jednalo se spíše o utilistické užití antických monumentálních budov elitou, hlavně církví. Nejednalo se o pokračování města v jeho antické podobě a jeho centrálních funkcích. Je také pravdou, že se tato trvale osídlená místa stala základem pro mnohá raně středověká centra, z kterých se během vrcholného středověku vyvinula města. Příkladem takového sídla může být Trevír (Augusta Treverorum), který "přežil" pád západořímské říše, byl osídlen Franky, kteří užívali některé antické budovy: z baziliky se stal královský palác, císařské lázně byly přeměněny na soudní dvůr. Celek ovšem fungoval jinak a neplnil již ony funkce, které zastával dříve Trevír i např. jako císařské sídlo a křesťanské centrum s populací 60 – 80 tisíc (nyní pokleslé na 2 – 4 tisíce). Dalšími pokračujícími antickými městy byly Kolín nad Rýnem (Colonia Claudia Ara Agrippinensis), Mohuč (Mogontiacum) nebo Štrasburk (Argentorate).
Během raného středověku (konkrétní doba se lišila region od regionu) začala vznikat polyfunkční centrální místa, zpravidla hustěji osídlená obyvatelstvem, které se živilo jinak než zemědělskou výrobou. Jednalo se většinou o místa v blízkosti hradů, hradišť či šlechtických nebo biskupských sídel, kde se v řemeslnicko-trhových osadách kumulovali řemeslníci a obchodníci zásobující elitu, ale také vojáci nutní k politické kontrole oblasti. Typickým příkladem může být Praha nebo Litoměřice. Jako další přirozené centrum sloužila církevní sídla, hlavně kláštery, kde bylo nutné obhospodařovat jejich hospodářské zázemí. Takovým typickým klášterem s centrálními funkcemi se stal např. St. Gallen. Dále se takto zasidlovaly i výhodné pozice při obchodních cestách a na křižovatkách cest, u brodů apod.
venkov, resp. vesnice, se potýká s nedostatkem prac. sil, velká plocha plužiny a mnoha km vzdálenosti mezi vesnicemi soběstačnost vesnic, směna málo rozvinutá.
POSTANTICKÉ MĚSTO JAKO POLITICKÉ CENTRUM - MĚSTSKÝ STÁT
Itálie jako výjimka raného středověku
-
Díky kontinuitě s antikou nejurbanizovanější prostor celé Evropy
-
Městská samospráva v 10. – 14. stol. se vyvíjí:
Aristokratická komuna
Diktátorství podesty
Vláda cechů a obchodní elity
Většina it. Měst se feudální závislosti zbavila již v 11. stol. Ve 13. stol. získaly kontrolu nad okolními venkovskými okresy – počátek městských republik.
-
Vznik městských republik, zaštítěných autoritou jejich vládce původem z lokální signorie.
-
„Městská demokracie“ úrodnou půdou pro rozvoj humanismus a renesance
Zde víc než kde jinde rozdíly mezi městem a venkovem (venkov chápán až do 18. stol. jako hrubý a zaostalý, 19. stol. a romantismus hlásá návrat k venkovu jako zdroji čistoty a tradiv – v čs. zemích obohacen o národnostní prvek)