6. Rozdíl mezi městem moderním, středověkým a antickým
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Od pozdního středověku se vrchnost neustále snažila získávat privilegia pro svá města (v ranném novověku situace přesně opačná, než v dobách vády Přemysla II. Otakara, poddanská města mnohem důležitější než královská)
1500 Vladislavské zřízení zemské namířeno částečně proti městům (na zemském sněmu měla města právo hlasu jen v otázkách, která se jich bezprostředně týkaly), která zasedala na sněmu od konce husit. revoluce.
1502 města uzavřela federaci (na rozdíl od hanzy vojenského charakteru) – hrozba konfliktu
1517 právě měst zasedat na sněmu a šlechtě podnikat
Město v raném novověku
16. stol.
-
Demografický růst populace = růst měst + zakládání nových
-
Rozsáhlá diferenciační f-ce měst
-
Úpadek měst královských na úkor měst poddanských
1547 – zřízení apelačního soudu, jako nejvyšší odvolací instance.
Do měst opět dosazování královští / císařští rychtáři – kvalifikovaní úředníci kontrolující hospodaření městské rady.
Cursus civilium sententiarum z nedostatku jiných materiálů několikrát vyšel tiskem hl. po úpravě Pavlem Kristiánem z Kolína (písařem v Praze – i zde platné jako právní norma) = opět tiskem
17. stol.
Začlenění poddanských měst do celku feudálního velkostatku; omezení jeho autonomie ale stabilizace ekonomického růstu.
Po r. 1621 navýšení daňových požadavků panovníka + omezení politické profilace měst = byrokratizace správy, původní zastupitelé měst z řad měst. Patriciátu se mění na úředníky.
18. stol.
Města směřují k protokapitalistické výrobě = koncentrace manufaktur etc.
Začlenění měst do jednotného právního systému nově vznikajícího centralizovaného státu a jeho jednotného právního a právního systému
podoby měst se příliš neměnily až do 19. století co se infrastruktury týká. Měnil se samozřejmě tvar a funkčnost domů, rozšiřovala se hygiena ve městech, kanalizace, ale větší rozdíly nenajdeme.
Měnil se politický status měst a jejich významnost. Městská vrstva získávala větší podíl na moci, zárodek stavovské opozice (to už v nějaké otázce je, takže to nepíšu).
Města od 12. stol. půjčují panovníkovi peníze chtěla za to svobody
Postupně jsou povolávána do rady šlechty a prelátů a získávají tak status 3. stavu (13.-14. stol.). Ne všude si ale města svoji pozici udržela – odlišná situace v S-IT městech, kt. sice spadala pod SŘŘ, ale měla de facto charakter nezávislých států (Janov, Benátky, Florencie)
Sieyés: třetí stav je vším, je národem – města se mohla prosadit až tehdy, ztotožnila-li své zájmy se zájmy celé spol.
Kulturní role měst: usazovali se zde šlechticové, konaly slavnosti, divadelní představení, laické školy.
Vesnice versus město
Vzájemné vztahy mezi obyvateli měst a vsí byly často napjaté. Lidé z měst, nejenom měšťané užívající plných městských práv, ale i městští chudí, se považovali za společensky výše postavené, než byli venkovští poddaní. Tento vztah byl i mezi obyvateli poddanských měst a vsí z jednoho panství. Města měla převahu hospodářskou i kulturní, ale venkov byl pro naprostou většinu měst rozhodujícím odbytištěm zboží, bez potravin z venkova by městské obyvatelstvo hladovělo. Měšťané si s oblibou zakupovali půdu – jednak pro zisk plynoucí z platů a dávek od poddaných na ní hospodařících, a také pro to, že vlastnění i jen dílu vsi přibližovalo měšťana alespoň formálně ke společenskému postavení šlechtice.