Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Státní znak a jeho vývoj

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (116.08 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Státní znak československé republiky

- počátek českého státního znaku možno datovat do 12. až 13. století

- dle Kroniky takřečeného Dalimila český kníže Vladislav II. získal od císaře Fridricha I. Barbarossy za vojenskou pomoc proti Milánu královský titul a náhradou za dosavadní znak s orlicí, erb se stříbrným lvem v červeném poli

- lev jako skutečně doložený přemyslovský symbol až od roku 1213

- původně se spíše jednalo o přemyslovský dynastický erb a zemským symbolem zůstala tzv. svatováclavská orlice

- s upevňováním postavení panovníků se lev v červeném poli stal zemským symbolem v této fci až do roku 1918

- se vznikem samostatného československého státu v říjnu 1918 potřeba nového výsostného státního znaku vyjadřujícího:

  1. změnu státoprávních poměrů,

  2. ale zároveň též kontinuitu historického vývoje českých zemí s nově utvořeným státem

- na základě ankety Jaroslav Kursa připravil návrh na realizaci malého, středního a velkého státního znaku, jež vycházely z historických zemských znaků dotčených zemí

- výtvarné provedení poté následně provedl František Kysela

Malý státní znak ČSR

(Na červeném štítě stříbrný dvouocasý lev ve skoku vpravo hledící, s jazykem vypláznutým, drápy a čelenkou, vše zlaté barvy, nesoucí na svých prsou červený srdeční štítek s modrým trojvrším, z nichž na prostředním nejvyšším je vztyčen stříbrný kříž patriarší.)

Střední státní znak ČSR

(má dva štíty, přední a zadní. Na předním (srdečním) je znak český: na červeném štítě stříbrný dvouocasý lev ve skoku vpravo hledící, s jazykem vypláznutým, drápy a čelenkou, vše zlaté barvy. Zadní štít je čtvrcený. V jeho horním pravém poli je znak slovenský: na červeném štítě modré trojvrší, z nichž na prostředním nejvyšším je vztyčen stříbrný kříž patriarší. V levém horním poli znak Podkarpatské Rusi: štít na zdél rozdělený, v pravém, modrém poli tři zlatá břevna, v levém, stříbrném poli stojící červený medvěd vpravo hledící. V pravém spodním poli znak moravský: na modrém štítě vpravo hledící orlice s čelenkou, stříbrně a červeně šachovaná. V levém spodním poli znak slezský: na zlatém štítě vpravo hledící černá orlice s čelenkou v červené zbroji se stříbrnou pružinou na prsou, zakončenou jetelovými trojlístky a uprostřed zdobenou křížkem.)

Velký státní znak ČSR

(skládá se ze štítu předního a zadního. Na předním je znak český: na červeném štítě stříbrný dvouocasý lev ve skoku vpravo hledící, s jazykem vypláznutým, drápy a čelenkou, vše zlaté barvy. Zadní štít jest rozdělen na sedm polí třemi vodorovnými pruhy tak, že vrchní dva jsou rozpůleny, třetí spodní třikrát dělený. V horním pravém poli je znak slovenský: na červeném štítě tři modré vrchy, z nichž na prostředním vyšším vztyčen jest stříbrný kříž patriarší. V levém horním poli znak Podkarpatské Rusi: štít na zdél rozdělený, v pravém, modrém poli tři zlatá břevna, v levém, stříbrném poli stojící červený medvěd vpravo hledící. V pravém středním poli znak moravský: na modrém štítě vpravo hledící orlice s čelenkou, stříbrně a červeně šachovaná V levém středním poli znak slezský: na zlatém štítě vpravo hledící černá orlice s čelenkou v červené zbroji se stříbrnou pružinou na prsou, zakončenou jetelovými trojlístky a uprostřed zdobenou křížkem. V pravém spodním poli znak Těšínska: na modrém štítě zlatá orlice vpravo hledící. Ve spodním středním poli znak Opavska: štít červeně a bíle rozpůlený. V levém spodním poli znak Ratibořicka: štít rozpůlený, v pravém modrém poli zlatá orlice s čelenkou vpravo hledící, levé pole bílé a červeně rozpůlené.)

Témata, do kterých materiál patří