Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Čeští římskokatoličtí misionáři

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (18.78 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

ČEŠTÍ ŘÍMSKOKATOLIČTÍ MISIONÁŘI

Česká římskokatolická církev se významně podílela na katolickém misijním díle v barokní době. Inspirací pro české kněze bylo setkání s misionáři, kteří přišli do Čech a předtím pracovali v misiích v dalekých zemích. Už ve středověku za Karla IV. vzbudil pozornost františkán Giovanni Marignoli.

Čeští katolíci nastoupili do misijního díla až na poč. 2. pol. 17.stol. v souvislosti s okružním listem generála jezuitského řádu Pavla Olivy, že dostali od španělského krále dovolení působit ve španělských osadách jako misionáři. První misionáři z české provincie byli Němci: Pantaleon Kirwitzer působil v Číně a Japonsku, a Valentin Stansel pracoval v portugalské Brazílii.

Významnou měrou se na misiích barokní doby podíleli čeští františkáni, např. v Africe působil J. Římař, na Blízkém východě Jáchym Růžička, v Palestině Václav Raab.

Od 70.let 17.stol. jsou v misijní oblasti velmi aktivní jezuité. První výprava odjela do zámoří r. 1678 a mířila hlavně do Střední a Jižní Ameriky, např. Šimon Boruhradský v Mexiku, Václav Christman v Paraguayi, Matyáš Cuculinus a Augustin Strobach na Mariánských ostrovech. Druhá výprava byla mezinárodní a směřovala také na Americkou pevninu, mezi nimi byl Čech Richter, který odešel do Peru. Od poč. 18.stol. se čeští misionáři objevují také v Asii – František Tillisch či Karel Slavíček do Číny, do Goa v Přední Indii přichází Kryštof Mattern.

Někteří misionáři kromě základního teologického školení absolvovali i další studium, takže se uplatnili nejen na misijním poli, ale také v dalších povoláních (lékaři, inženýři, hudebníci, matematici a astronomové), často jim tato práce umožňovala evangelizaci v pohanské zemi.

Šimon Boruhradský

V Tovaryšstvu Ježíšově se uplatnil jako stavitel a hospodář, také z tohoto důvodu byl přizván do zámořských misií. Potřebovali v nově zřizovaných farních osadách stavět nové kostely a jiné církevní budovy. Jeho působištěm bylo Mexiko, po smrti jeho druha Augustina Strobacha na Mariánských ostrovech se rozhodl působit tam, ale na lodi se nakazil morem a zemřel. Významná byla jeho činnost v oblasti vodohospodářství, o které se dozvídáme z jeho dopisů. Díky svým znalostem zachránil město Mexiko před zátopou – reguloval toky z hor do jezera. Dovídáme se také o vzbouření Indiánů, kteří po neúrodě zaútočili na arcibiskupský dům a královský palác, městskou sýpku a radnici. Boruhradský byl pověřen stavbou nového paláce.

Jindřich Václav Richter (z Olomouce)

Jeho působištěm bylo povodí řeky Horního Maraňonu (sever Jižní Ameriky). Kromě vlastní evangelizace, byl literárně činný, připravil slovníky a katechismy v indiánských jazycích. V jeho dopisech se dovídáme o cestě tam (popisuje faunu, flóru, prostředí, o indiánských kmenech a jejich zvycích - kanibalství) a o jeho misionářské činnosti. Pracoval v redukci, oporou mu bylo šest španělských vojáků, obyvatelstvo redukce mu obdělávali jeho dvě pole, na kterých pěstoval kukuřici, yucu, cukrovou třtinu, rýži a boby. Později byl Richter odvolán a byla mu svěřena péče o všechny katolické misie na tomto území. Zemřel při přepadení Indiány, kteří bojovali proti kolonistům.

Témata, do kterých materiál patří