Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Etnická struktura Evropy

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.72 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Etnická struktura Evropy

Základy etnického uspořádání Evropy byly položeny v době stěhování národů. I pak ovšem docházelo ke změnám – lze zmínit příchod Maďarů, vpády Normanů (do Anglie), tažení a podrobení Polabských Slovanů, mnohem později násilné přesuny obyvatelstva za Stalinova režimu, či současné události v Kosovu.

Pohyb germánských a slovanských kmenů coby původních etnických skupin v 5. a 6. stol. značně změnil etnický obraz především západní a střední Evropy, kde se dosud o dominanci dělili vesměs Keltové právě s Germány, změny ale zaznamenaly i oblasti jižní. Germáni, konkrétně Anglové, Sasové a Jutové, pronikly na Britské ostrovy, kdy s výjimkou Irska, Skotska a částečně Walesu vytlačili Kelty a dotvořili tak etnický základ středověké Británie. Tento etnický základ pak doznal změn, tentokrát již definitivních, v podobě normanské invaze v r. 1066, která zároveň definitivně feudalizovala společnost v Anglii; Vizigóti se načas usadili v jižní Francii, aby se pak novým základem jejich moci stal Pyrenejský poloostrov a to až do r.711, kdy byli do jisté míry překryti arabskou invazí. Itálie byla obsazena Ostrogóty, kteří pak ovšem ustoupili v 6. stol. Langobardům a do Galie pronikli Frankové. Frankové si pak podrobili další germánské kmeny – Burgundy, Alemany, Durynky, Bavory a později i Sasy.

Germánům v patách se pak do střední, jižní a východní Evropy sunuli Slované. Část z nich se usadila na jih od Dunaje – byli to pozdější Slovinci, Srbové, Chorvati, Makedonci a Slované na území pozdějšího Bulharska, kteří posléze asimilovali příchozí kočovné turkotatarské Bulhary a přejali jejich jméno. Další část Slovanů se usadila na východě – byli to Rusové, Bělorusové a Ukrajinci. Konečně na západě, mezi řekami Labem, Dunajem a Vislou se usadili později Poláci, Polabští a Pobaltští Slované, Lužičtí Srbové, Češi a Slováci.

V některých Germány obsazených oblastech se příchozí obyvatelstvo postupně asimilovalo s domorodým a romanizovalo, tj. přijímalo do značné míry tradice antické civilizace. To byl případ zejména Vizigótů, Ostrogótů a Langobardů a Franků v západní části Francké říše. Míšením těchto kmenových Germánů s různými dalšími složkami obyvatelstva, včetně nově příchozích, vznikaly postupně v průběhu středověku, v době zformování vyspělých (už nikoli barbarských) států, národnost španělská, italská, a francouzská. Z těchto národností se pak v průběhu 19. stol. vytvářejí moderní národy.

V jiných oblastech si naopak germánské obyvatelstvo nedlouho nebo dokonce napořád uchovalo svou specifičnost. To byl případ východní části Francké říše, kde se formuje středověká národnost německá. Převážně germánskou zůstala samozřejmě i oblast Skandinávie, kde se postupem doby, především v 9. a 10. stol., vytvořily raně středověké státy – dánský, norský a švédský. Tento proces sjednocování vyhnal mnohé obyvatele Skandinávie, Normany, hledat nová území na loupežných výpravách na kontinent a zasahovaly značnou část Evropy. Postupně dokonce tito Normané vytvořili vlastní státy, na severu Francie či na Sicílii, kdy ovšem postupně splynuli s domácím obyvatelstvem. Měli podíl i na vzniku Kyjevského státu. Naproti tomu Finové, náležející k ugrofinské jazykové a etnické skupině, svůj stát nikdy nevytvořili a stali se nadlouho součástí Švédska.

Témata, do kterých materiál patří