Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Věda a technika v 1. pol. 20. století

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (19.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Věda a technika v 1. polovině 20. století

  • Za počátek revoluce ve vědeckém výzkumu můžeme považovat již objev rentgenových paprsků v roce 1895, radioaktivity 1896 a elektronu v roce 1897.

  • V roce 1905 publikoval Albert Einstein speciální teorii relativity a v roce 1916 všeobecnou teorii relativity

  • Větší vliv na fyzikální myšlení v této době měla však kvantová teorie, jejíž základní principy formuloval v roce 1900 Max Planck. Dokázal, že zářivá energie se pohlcuje nebo vyzařuje v násobcích jednotky záření čili kvanta.

  • K dalším významným objevům patřil planetární model atomu Ernesta Rutherforda, podle něhož kolem kladně nabitého jádra atomu obíhají záporně nabité elektrony. V roce 1919 uskutečnil první umělou jadernou reakci, když prokázal, že při bombardování atomového jádra dusíku vznikne kyslík a uvolní se proton. Niels Bohr teoreticky zdůvodnil, proč elektrony obíhají na určitých hladinách.

  • Těsně před druhou světovou válkou byla formulována myšlenka, že jádro uranu by mohlo být rozštěpeno; tím by se uvolnilo obrovské množství energie. Následoval objev izotopu uranu 234 Američanem Arthurem Denpsterem a izotopu uranu 235 německými badateli Otto Hahnem a Fritzem Strassmannem

  • V roce 1942 objevil italský fyzik Enrico Fermi řetězovou reakci štěpení jader atomů, což umožnilo zkonstruovat jaderný reaktor.

  • Nebezpečí, že nacistické Německo jako první objeví tajemství atomové zbraně, vedlo vědce působící v USA v roce 1939 k sepsání proslulého dopisu americkému prezidentu Rooseveltovi, aby USA v zájmu civilizace urychlily atomový výzkum pro vojenské účely. Pod vedením amerického fyzika Jacoba Oppenheimera pak byla ve středisku atomového výzkumu v Los Alamos zkonstruována první atomová bomba.

  • Německý výzkum se nepodařilo do roku 1945 úspěšně dokončit. Náskok USA v atomových zbraních dohnal SSSR již v roce 1949.

  • Do roku 1960 zvládly výrobu atomové zbraně i Velká Británie a Francie.

Během druhé světové války se objevily úvahy o termonukleárních zbraních.

Objevování vlastností elektronů a fotonů vedlo k vytvoření nového speciálního oboru elektroniky. Na výzkumy Thomase Edisona a Williama Preece navázal anglický elektrotechnik John Fleming, který v roce 1904 zkonstruoval nejjednodušší elektronku diodu. O dva roky později Američan Lee de Forest objevil triodu. To byl významný předěl ve vývoji radiotechniky. Zdokonalení elektronek vedlo v meziválečném období k velkému rozmachu rozhlasu. Stanice vysílaly především na dlouhých a středních vlnách.

Již na počátku 20. století se objevila myšlenka, že v atmosféře existuje ionizovaná vrstva, od které se rádiové vlny odrážejí zpět na zem. K experimentálnímu potvrzení došlo v roce 1924. Odrazů krátkých vln od určité překážky bylo možno použít k zjištění polohy letadel, lodí a podobně. První experimenty s radarem se uskutečnily v roce 1934 a v následujícím roce jím byl zjištěn letoun na vzdálenost 80 km. Iniciativy se chopila armáda a radar se stal předmětem vojenského utajení. Radar pak sehrál významnou roli v letecké bitvě o Anglii. Velká Británie objev předala v roce 1940 USA. Zde se výzkum zaměřil na využití krátkovlnného radaru k zjišťování letadel a řízení protiletadlového dělostřelectva. Vzhledem k rychlosti letadel bylo nutno vyhledávání cíle a řízení střelby převést na elektronické stroje. Radar se miniaturizoval a na konci války již tvořil součást vybavení letadel.

Témata, do kterých materiál patří