Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Věda a technika ve 2. pol. 20. století

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (19.77 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Věda a technika v 2. polovině 20. století

Vezmeme-li však za rozhodující ukazatel využívání výpočetní techniky a automatizace, pak je nutno nástup vědeckotechnické revoluce v USA posunout až na přelom 40. a 50. let, kdy využití počítačů překročilo fázi technických experimentů.

Další průmyslově vyspělé země se zapojily do tohoto procesu v průběhu 60. let. O rychlém postupu zavádění výpočetní techniky svědčí skutečnost, že v roce 1963 bylo v USA instalováno více než 15 000 počítačů, v roce 1965 se jejich počet zdvojnásobil.

  • Za otce vodíkové pumy je považován americký vědec Edward Teller. USA provedly zkoušku vodíkové pumy na podzim 1952, Sovětský svaz o několik měsíců později v roce 1953 zásluhou týmu vedeného Igorem Kurčatovem.

  • Jadernou energii bylo možno využít i k výrobě elektrické energie. První jaderná elektrárna byla postavena v roce 1954 v SSSR a v následujících letech ve všech průmyslově vyspělých státech

  • V 60. letech se nejvíce na jadernou energetiku orientovala Velká Británie, kde podíl jaderné elektřiny dosáhl na sklonku tohoto desetiletí již 11 procent.

  • Na počátku 80. let nejvíce elektrické energie vyrobily jaderné elektrárny v USA (zhruba třetinu světové produkce), Francii a Japonsku.

Počítače:

První typy počítačů byly v důsledku použití elektronek obrovské a spotřebovávaly značné množství energie. ENIAC vážil 30 tun, měl příkon 150 kW a obsahoval na 18 000 elektronek. Počítače tohoto období byly konstruovány pro řešení předem stanoveného úkolu. Vysoká cena, značné náklady na provoz a především velmi obtížný způsob programování (ve strojovém jazyce) neumožnily jejich využití širší veřejností.

V druhé generaci počítačů byly elektronky nahrazeny tranzistory. Nové prvky umožnily zrychlit prováděné operace a prudce se snížila spotřeba elektrické energie. Možnost širšího uplatnění působila i na rozvoj programového vybavení (software). Začalo se používat programovacích jazyků.

V třetí generaci počítačů se objevily integrované obvody. Masové šíření výkonné počítačové techniky nastalo v první polovině 80. let, kdy se rozšířily šestnáctibitové počítače PC XT a AT. Konstrukce a využití počítačů výrazně obnažily prudké zaostávání socialistických zemí a zejména SSSR, kde ještě na konci 80. let byly vyráběny již naprosto zastaralé osmibitové typy, de facto hračky pro děti. Jejich podíl na počtu instalovaných počítačů činil ještě celých 60 procent.

Elektronika

Základním prvkem současné elektroniky je čip. Na miniaturní destičce křemíkového krystalu jsou integrovány funkce mnoha elektronických prvků. V roce 1971 byla zahájena výroba mikroprocesorů, které se staly základem pro řadu aplikací ve výrobě (obsluha strojů, sledování spotřeby pohonných hmot v automobilech a podobně). Prudký rozvoj všech vědeckých oborů a nárůst objevů zde není možné ani zdaleka uvést.

Témata, do kterých materiál patří