Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Věda a technika ve 2. pol. 20. století

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (19.77 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Rozšíření "písíček" naprosto změnilo přístup k informacím. Dnešní společnost lze nazvat informační společností. Možnosti se ještě zlepšily s rozvojem nejnovějších technologií. Od konce 70. let se některé firmy začaly zabývat problémem digitalizace zvuku. V roce 1981 byl představen kompaktní disk (CD Audio), který takřka zcela vytlačil klasické gramofonové desky. Prakticky ihned byla technologie využita při počítačovém zpracování dat a v roce 1985 se objevil CD ROM, kompaktní disk, na kterém jsou vypálena určitá data a ta jsou čtena tak jako u CD přehrávače ve zvláštní mechanice pomocí laseru. Jestliže v roce 1986 bylo prodáno zhruba 6000 přehrávačů a vyrobeno asi 18 000 disků, pak v roce 1990 již více než půl milionu přehrávačů a přes 12 milionů CD-ROM.

Velmi významnou roli dnes hrají databáze adresářů firem, kde jsou sledovány vybrané údaje o jejich činnosti, databáze mezinárodní obchodní i finanční statistiky a jiné. Využívají se i báze dat úplných textů dokumentů. Již od roku 1969 jsou vytvářeny databáze obsahující texty předních světových deníků a časopisů. Nyní jsou k dispozici i úplné texty patentů, zákonů, jazykových slovníků právě na CD-ROM. Na přelomu 80. a 90. let byla poprvé jak v tištěné, tak v elektronické podobě vydána kniha.

Telekomunikace

Díky výpočetní technice a mikroelektronice vznikly nové telekomunikační služby (telefax, teletex). Od konce 60. let začaly vznikat mezinárodní počítačové sítě, v kterých jsou přenášena digitální data z počítače na počítač prostřednictvím telefonních linek. Nejprve se v systému BITNET propojily počítače amerických universit. V současné době existuje světová síť INTERNET, která mimo jiné umožňuje přístup do databází (například knihoven), přenos dat, elektronickou poštu a podobně.

Stále více dochází k překonávání hranic mezi jednotlivými technologiemi, například spojení funkcí telefonních linek, výpočetní techniky a televize. Příkladem velmi úspěšného systému je především francouzský TELETEL nebo německý Bildschirmtext. Od roku 1992 byl teletex zaveden i v Československu, ale dosud zpřístupňuje touto formou velmi omezený okruh informací. Nástup moderních informačních systémů by nebyl myslitelný bez demokratizace přístupu k informacím. Právě tento fakt bránil jejich rozvoji v socialistických zemích a způsobil jejich dlouhodobé zaostávání.

Témata, do kterých materiál patří