Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




1. Cesta britských kolonií v severní Americe k nezávislosti. Prohlášení nezávislosti a jeho ideje. Zvláštnosti formování amerického národa.

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (18.34 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  1. Cesta britských kolonií v severní Americe k nezávislosti. Prohlášení nezávislosti a jeho ideje. Zvláštnosti formování amerického národa.

  • Příčiny revoluce: Anglie ve svém zájmu podporovala růst národního obchodního loďstva, aby mohla kontrolovat dopravu svého zboží, chránila vlastní manufakturní výrobu před cizí konkurencí -> tyto principy uplatňovala i vůči svým koloniím (bez jejich využití by se nestala velmocí) -> očekávalo se, že americké kolonie přispějí surovinami, budou dobrým odbytištěm pro anglické výrobky a jejich obchod bude podřízen anglickým zájmům -> Anglie tak bránila růstu koloniálního průmyslu a volného obchodu – parlament zasahoval do místních samospráv, na kolonie nové daně a cla, na druhou stranu Anglie zabezpečovala kolonie vojensky, opatřovala stabilní trhy pro koloniální zboží, poskytovala obchodní kredit, podporovala snahy kolonistů rozšířit území o další indiánské oblasti na západě a ponechávala autonomním orgánům správu vlastních záležitostí

  • 1763 došlo ke zdanění amerických osad zavedením cel a kolkovného, daň na cukr atd. -> americké osady navíc nebyly zastoupeny v parlamentu (nemohly o sobě rozhodovat) -> došlo k bouřím, kolkovné bylo odvoláno, ale zavedena nově daň z čaje, 1773 Bostonské pití čaje - skupina kolonistů převlečených za Indiány zaútočila na anglickou loď v bostonském přístavu a naházela do vody bedny s čajem, načež Anglie odpověděla vysláním vojska, 1774 - 1. kontinentální kongres ve Filadelfii – většinu však měli stoupenci kompromisu a smíření s vládou, byla přijata Deklarace práv, která uctivě žádala krále o dodržování práva a spravedlnosti, vznik milic

  • Válka za nezávislost 1775-1781: 1775 bitva u Lexingtonu (20 km od Bostonu) - Britové se chtěli zmocnit vojenských skladů, 2. druhý kontinentální kongres ve Filadelfii – většinu mělo Jeffersonovo radikální křídlo, přesto nechtěli revoluci (ujistili krále o věrnosti, chtěli smír), vrchním velitelem vojska jmenován George Washington, britská vláda však na kompromis nepřistoupila, tedy následovně 1776 přijata Deklarace nezávislosti (text Thomas Jefferson) = vznik Spojených států amerických - zdůrazňuje se odluka od Anglie, deklaruje rovnost všech lidí před zákonem a možnost stanovit si svobodně vládu, právo na život, různé svobody, všechna moc vychází z lidu; bitva u Saratogy 1777 – porážka Anglie, spojenectví s Francií (markýz de la Fayette + hrabě de Rochambeau), 1781 výhra u Yorktownu -> velká část anglické armády kapitulovala – konec války, 1783 uzavřen mír mezi Anglií a americkými osadami ve Versailles = Anglie uznala nezávislost USA

  • Ideály svobodné a rovné občanské společnosti se staly nejprve základem, roku 1776 vydané, Deklarace nezávislosti, pár let později i první americké ústavy. Tento příklad amerických osad brzy zapůsobil zpětně i na Evropu.

  • Posléze v 80. letech ústava - 1781 vstoupily v platnost Články konfederace, záhy však došlo k úplnému přepracování a nová ústava vyhlášena v září 1787 (Ústavní Kongres ve Philly) -> 1789 vyhlášena federální ústava jako kompromis mezi centralismem a volným soustátím - přičemž 3 ústřední mocenské orgány: Kongres (Sněmovna reprezentantů + Senát), prezident a Nejvyšší soudní dvůr zastupitelské orgány obnovovány každoročně, volby byly všeobecné (nesměli volit ženy, černoši a Indiáni), prvním prezidentem zvolen 7. ledna 1789 George Washington, 1791 přijata Listina práv (svoboda náboženství, slova, tisku, shromažďování atd.)

  • Výsledky revoluce: zrušena koloniální závislost na Anglii, rozvoj obchodu; konec hospodářského a politického útisku; ve všech severních státech bylo v roce 1787 zrušeno otroctví, náboženská svoboda pro četné náboženské skupiny, široké volební právo (všichni daně-platící muži), vznikla stabilní republika s psanou demokratickou ústavou -> zhruba za sto let se USA staly nejvyspělejší zemí na světě; válka za nezávislost zapůsobila na pokrokové síly v Evropě, ovlivnila národně osvobozenecké a protikoloniální hnutí v Latinské Americe.

  • Rozšiřování území do vnitrozemí - 1803 koupě Louisiany (rozsáhlé území, cca ¼ USA) od Francouzů, koupě Floridy od Španělů, kteří ji již nedokázali ostatně déle udržet.

  • Druhá válka o nezávislost (1812–1815) vypukla kvůli americko-britským obchodním sporům, nedořešené otázce hranic britské Kanady (rozdělení sféry vlivu na kontinentě obecně) a britské praxi začleňovat do Royal Navy americké námořníky z lodí, jež byly zadrženy britskou blokádou Francie. Na počátku se projevovala převaha britských ozbrojených sil, které v srpnu 1814 dokonce obsadily a vypálily Washington. Američané však byli schopni využít britské angažovanosti v Evropě a v mírových jednáních dosáhnout obnovení předválečného stavu.

  • 1836 se od Mexika odtrhl Texas, přešel 1845 na stranu USA, což se projevilo v letech 1846-1848 mexicko-americkou válkou, kterou Američané vyhráli a získali severní části Mexika.

Témata, do kterých materiál patří