Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




6. Romantismus – pojetí života jedince a společnosti. Vliv na počátky národních hnutí. Projevy politického romantismu.

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.12 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

6. Romantismus – pojetí života jedince a společnosti. Vliv na počátky národních hnutí. Projevy politického romantismu.

  • Romantismus ve zkratce: od pol. 18. stol. - šíření v souvislosti s francouzskou revolucí a napoleonskými válkami; staví na citu, vymezuje se proti racionalismu, klasicismu, osvícenství (ty staví na rozumu); podporuje historismus - poučení se z historie, obdiv dávné slavné historie, hrdost na ni, mýtus minula - vyzdvihují středověk; ovlivňuje národní hnutí, podílí se na vybudování mýtu národa - národ je vším a stojí za oběť - pro Čechy je ideální epocha Karla IV.; vytváření panslavismu, germanismu, aj., stojí za posílením víry a církve - 19. stol. - období tzv. druhé konfesionalizace (příklon k nějaké víře, církvi); obnova teismu, spíše svobodné přiklánění se k víře; touha člověka objevovat nové, cestovat, překonávání tradičních bariéry; touha člověka po vyšším životním standartu - v konečném důsledku má vliv na kvantitu a kvalitu zboží, prožití pozemského života, ovlivnění architektury.

  • Za epochu romantismu bývá považováno období od sklonku 18. století, od osvícenství a francouzské revoluce, zhruba do konce 2. poloviny století 19., s vrcholem okolo let revolučních událostí v Evropě (1830 a 1848). Nejsilnější byl pravděpodobně v Německu.

  • Romantismus se vymezuje vůči klasicismu a osvícenskému racionalismu. Oproti osvíceneckému zdůrazňování rozumu a rozumového poznání, se romantismus zaměřoval spíše na jevy opačné, rozumu odporující, či se mu vymykající, stejně tak se vymykající organizaci života, zavedenému řádu, společenskému řádu, atd. Zájem o věci citové, emoce, nadpřirozeno, abstrakce. Romantismus významně pronikl do oblasti umělecké, kupříkladu do literatury, hudby, malířství či třeba architektury.

  • Romantismus jako životní pocit a postoj vyplýval z nejistoty z rozpadu feudální společnosti, který se udál na konci 18. století. Rozpad klasických společenských struktur, spolu s určitou ztrátou původních hodnot znamenal pro společnost určitou nutnost hledání si nové společenské identity. Myšlenkový návrat do "starých slavných dob, kdy bylo dobře." - historismus. Změna pohledu na jedince, v hledáčku už nastaly osvícené elity, nýbrž jedinec jsoucí součástí celé společnosti - lidovost. Nicméně zájem je i o onu společnost - vzniká povědomí o příslušnosti jedince k jisté, časem, prostorem a kulturou vymezené společnosti - k vlastnímu národu.

  • Teoretikem národních hnutí byl Johann Gottfried Herder (1744-1803). Kladl důraz na význam národního jazyka a právo každého národa na vlastní rozvoj. Jazyk byl tedy měřítkem, podle kterého se určovala příslušnost k té které národnosti. Jeho myšlenky podpořily mj. i obrozenecké hnutí v českých zemích, protože zdůrazňoval, že i malé národy mají mít svou kulturu v národním jazyce. Dá se tedy říct, že kvetl romantický nacionalismus = hlásal právo lidí spojených stejným jazykem, kulturou, zvyky na vlastní stát (právo na sebeurčení), který byl zároveň v opozici k běžné praxi vlády z Boží milosti.

  • Politický romantismus: Češi neměli vlastní stát, a proto se potřebovali opřít o něco jiného. Klíčovým byl v tomto případě jazyk – poznání, že jazyk, kterým se hovoří v Rusku, je našemu bližší než němčina, zapříčinilo zájem o „velkého ruského bratra“. Od toho nebylo daleko k iluzi politické. Vlastenci zajati romantismem spatřovali v Rusku svého spasitele, což mohlo vyústit až k nekritickému rusofilství. Dalším příkladem může být panslavismus – snaha malých národů o vzájemné sblížení, podporu a případné spojení v budoucnosti. Oporou bylo tvrzení, že mají historicky a kulturně mnoho společného – historie byla častým argumentem. Politický romantismus se taktéž obracel do minulosti – viz Rukopisy.

Témata, do kterých materiál patří