Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Dějiny raného novověku 1640 - 1660

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.07 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

1640 – 1660

Úvod:

Období pokračujícího neklidu v Evropě, ve kterém končí Vestfálským mírem (1648) třicetiletá válka. Naopak propuká a po celé období trvá občanská válka v Anglii. Ve Francii propuká fronda (povstání). Na severu zuří války mezí Švédskem a Dánskem, popřípadě Polskem. Do bojů se zapojuje i Rusko. Z umění můžeme zmínit, že Rembrandt namaloval Noční Hlídku (1642).

Anglie:

Toto období Anglie by vydalo na dlouhý text. Po již zmiňovaném dlouhém a krátkém parlamentu (1640) se situace nadále vyostřuje. Samotná občanská válka mezi parlamentem a králem vypukla roku 1642. Z počátku se více dařilo Karlovi. Poté však se začíná více do věcí zapojovat Oliver Cromwell. Sestavuje armádu nového typu a nakonec k rozhodujícímu střetnutí dochází roku 1645 v bitvě u Naseby. Zde je král Karel I. poražen. Rok na to Karel odešel do Skotska. Tím končí první občanská válka. Druhá začíná o dva roky později. Povstáním roajalistů a vpádem Skotů do Anglie. Oliveru Cromwellovi se však daří situaci udržet na uzdě a o rok později byl Karel I. za zradu popraven (1649). V té době se anglický parlament dělí na několik stran. Umírnění a pro monarchii naladění presbyteriáni, independenti a radikální Levelleři, požadující vznik republiky. Nakonec jsou nejúspěšnější independenti a roku 1649 je vyhlášena republika. Všechny ostatní strany jsou vyhnány, navíc propuká na začátku 50. let povstání v Irsku. Tento parlament vejde do dějin jako kusý parlament. V roce 1651 je vydán zákon o plavbě, který způsobí první válku Anglie s Nizozemskem (1652-54). Roku 1653 je Cromwellem parlament rozpuštěn a on sám je prohlášen za lorda protektora. Tento stav trvá až do jeho smrti roku 1658. Vládne sice rok jeho syn, ten ale poté odstupuje. Panuje všeobecná obava s další občanské války, a tak roku 1660 za pomoci generála Moncka nastupuje na trůn Karel II. (syn Karla I.) a na trůn se vrací dynastie Stuartovců.

Francie:

Hned na začátku umírají dvě osobnosti předchozích let. Roku 1642 umírá kardinál Richelieu a nastupuje Jules Mazarin. Změna se děje i na trůnu, kde střídá Ludvíka XIII. Ludvík XIV. (1643). Ten se později stane ,,králem Slunce“, v tuto chvíli má ale pouhé 4 roky a vládne za něj jeho matka Anna Rakouská spolu s Mazarinem. V takovéto situaci také propuká ve Francii fronda (1648). Jde v podstatě o povstání, které přeroste v občanskou válku. Mazarinovi se nakonec podaří potlačit povstání, ale až roku 1654 kdy je zároveň Ludvík XIV. korunován na krále a ujímá se moci. Na konci období probíhají boje se Španělskem.

Španělsko:

Celé období je na trůnu Filip IV. Jak už bylo zmíněno, je to období válek a různých povstání. Po skončení třicetileté války se muselo Španělsko nadobro smířit se ztrátou severní části Nizozemí, které bylo oficiálně uznáno všemi státy. Ještě dříve (1640) se také osamostatnilo Portugalsko pod vládou Jana IV. (místní dynastie Braganza). V 50. letech přišli na úkor Anglie o Jamajku či přístav Dunkerque. Dlouholeté války a napjaté spory s Francii se podařilo ukončit Pyrenejským mírem (1659, vydrží na dva roky).

Témata, do kterých materiál patří