Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Dějiny raného novověku 1640 - 1660

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.07 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Střední Evropa, Říše:

Po mnoha letech válčení se všechny strany pomalu začínali smiřovat s patovou situací. V Münsteru a Osnabrücku začínají už roku 1644 mírová jednání. Nakonec vše končí v těchto dvou městech roku 1648 známým Vestfálským mírem. Můžeme zmínit, že ve 40. letech se dostali Švédové na Moravu a do Čech. Dobyli Olomouc, ale Prahu a Brno se jim dobýt nepodařilo. Roku 1645 svedli vítěznou bitvu u Jankova. Třicetiletou válku nikdo nevyhrál, ale nejsilněji z něj vyšla Francie a Švédsko. Naopak např. české země ztratily Lužici. Zatímco v říši byla udržena relativní náboženská volba (pokračování konsenzu s Augšpurského míru), tak u nás po třicetileté válce je už povoleno pouze jedno náboženství a to náboženství katolické. Jako vládce pokračuje Ferdinand III., který jeho roku 1657 vystřídán Leopoldem I. U nás během vlády Ferdinanda III. vytvořena roku 1651 tzv. berní rula (soupis obcí). 1654 vzniká Karlo-Ferdinandova univerzita. Problémy mají i v Nizozemsku, které je sice uznáno mezinárodně, ale na státní úrovni dochází k nepokojům. Je sesazena oranžská dynastie (Vilém II. Oranžský, místodržící, 1652). Moci se chápe Jan de Witt. Proběhla již zmiňovaná anglo-nizozemská válka.

Zbytek Evropy:

Na severu probíhají dánsko-švédské (1643-45, 1658) a švédsko-polské války (1655). V Dánsku vládne Kristián IV. a Frederik III. (změna 1648). Ve Švédsku po smrti Gustava Adolfa (1632) vládne Kristina a po ní nastupuje roku 1654 Karel X. V Polsku vládne od roku 1648 Jan II. Kazimír. Pokračuje tam velký vliv šlechty. V Rusku nastupuje na trůn roku 1654 po Michailovi car Alexej. Za zmínku stoji Chmelnického protipolské povstání v roce (zdroje se rozchází 1648-55 nejspíše). Oblast je nakonec rozdělena mezi Polsko a Rusko (P-R válka 1654-57). V oblasti Sedmihradska stojí za zmínku Jiří Rákoczi. Osmanské říši vládne Mehmed IV. po celé období. Za zmínku určitě stojí, jeho velkovezír Mehmed Küprülü (1656 se stává), který stabilizuje úřad velkovezíra.

Témata, do kterých materiál patří