Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Geofyzikální metody v archeologii

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.98 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

(4) Vhodný, nebo alespoň přijatelný reliéf a jeho vegetační pokryv. Výrazně komplikujícím faktorem plošného průzkumu může být i přílišná členitost současného terénu, např. velká a nerovnoměrná svažitost, náhlé terénní změny atd. Např. pro efektivní užití mikrogravimetrie je volba rovné plochy s co nejmenším počtem terénních změn a nerovností nezbytností; nerovnosti terénu jsou jednou z hlavních příčin chyb v naměřených výsledcích hustotních nehomogenit. Rovný a prostupný terén je nezbytný i u jiných metod, např. tam, kde se měřicí aparatura pohybuje bezprostředně po povrchu, resp. na mobilním podvozku (některé varianty magnetometrů, geoelektrických aparatur, radaru aj.)

(5) Absence (eventuelně možnost odlišení) mladších objektů a situací než jsou ty geofyzikálním průzkumem sledované. Velmi rušivě působí novodobé úpravy terénu (terasy, parcelace, úvozové cesty), jámy po stromech na bývalých zahradách nebo vývraty na plochách s lesní těžbou apod. Z pohledu geofyziky je mezi tyto rušivé faktory třeba zahrnout i předchozí (často ne zcela lokalizovatelné) archeologické aktivity (sondáže, vrty, místa hald) a další narušení archeologických situací (např. nelegální zásahy, šachty po vykrádání objektů či těžba materiálu z archeologických situací).

Témata, do kterých materiál patří