České moderní umění
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
sursum
literární a výtvarné sdružení v letech 1910-12 tzv. druhé symbolistní generace
vzniklo z iniciativy malíře Emila Pacovského, redaktora duchovní revue Meditace
"sursum" znamená latinsky vzhůru (sursum corda) - akcentují duchovní zaměření
zakládajícími členy byli František Koblika, Jan Konůpek, Josef Váchal a Jan Zrzavý
snaha o výstavnickou činnost. Uvažovalo se i o přednáškové a vydavatelské
vzbudila zájem v mladé umělecké generaci - přibírá nové členy a úředně se registruje
nevzbudila velký zájem u veřejnosti - činnost členů upadá a sdružení se nakonec rozpadlo
Josef Váchal (1884-1969) - bratranec Mikoláše Alše, vyučen knihařem. Originální imaginace podnícená stavy úzkosti a halucinacemi. Zaujetí pro spiritismus a teosofii. Vydával vlastní autorské knihy (Vidění sedmera dnů a planet 1910, Vigilie o hodině hrůzy 1914) - které řezal do desky s písmem a ilustracemi. Ilustroval knihy pro Floriána a Demla (Hrad Smrti). Ilustroval desítky autorů. Věnoval se hlavně dřevorytu a dřevořezu. Vydával grafické cykly - Sedmero hlavních hříchů 1912, Mystikové a vizionáři 1908. Řezal reliéfy (Smrt sv. Terezie), řezal si vlastní nábytek. Maloval i obrazy (krajinomalby, Vzývači Ďábla). Vlivy secese, postimpresionismu, expresionismu i futurismu. Jeho díla představují Gesamtkunstwerk a patří k vrcholům české knižní kultury.
Jan Zrzavý (1890-1977) - nepřijat na školu, později vyloučen. Umělecky vyhraněný už od mládí - první obraz Údolí smutku již definuje většinu jeho tvorby. Veselé pounice. V raných obrazech sugestivně podává syymboly záhadných duševních pocitů a stavů. Antikrist 1908,Kázaní na hoře 1912, Samaritán 1914.
František Kobliha (1877-1962) - studoval u Ženíška, v grafice samouk. Byl předsedou Sursum, ale v r.1911 z něj vystoupil. Spolupracoval s Moderní revue. Dřevorytové cykly - Prosté motivy (1908), Pozdě k ránu (1909), Tristan, Mstivá kantiléna, Máj. Převládá u něj secesní dekorace (květinové motivy). Dělal i exlibris a veduty Prahy.