Vědomí, nevědomí, SPANEK -studenti
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
VĚDOMÍ – NEVĚDOMÍ A SPÁNEK
Vědomí:
jde o stav organismu, kdy si uvědomujeme události okolního světa, uvědomujeme si tělesné vjemy, své myšlenky i vzpomínky.
Základním předpokladem vnímání a prožívání je tedy to, aby byl člověk „při vědomí“.
V psychologii má vědomí dva významy:
lucidita – jasnost vědomí či bdělost, která je předpokladem vnímání a prožívání
protipólem bdělosti je bezvědomí, případně spánek či narkóza.
specificky lidské vědomí – jsme schopni sebeuvědomění – schopnost sebereflexe –
hovoříme o uvědomování = „vědomí toho, že jsme při vědomí“ = člověk je schopen nejen pociťovat, ale prožívané i sledovat, popisovat a hovořit o něm s druhými lidmi.
Charakteristiky vědomí (podle Williama Jamese):
Vědomí je spojitý proud psychických zážitků, v němž nedochází k žádným ostrým přerušením.I po probuzení se lidé na proud vědomí snadno „napojí“.
Charakteristikou je: kontinuita vědomí
proměnlivost vědomí
Kontinuita vědomí je umožněna tím, že vědomí je osobní = vjemy, myšlenky i zážitky zakouší stále stejný jedinec, kterému „patří“.
Proměnlivost vědomí – žádný mentální stav nebo myšlenku nelze zažít víc než jednou. I opakované zkušenosti s týmiž předměty mají při různých příležitostech rozdílnou kvalitu, což je způsobeno vlivem intervenujících zkušeností (zkušeností jedince).
Funkce vědomí: k čemu nám slouží:
pomáhají člověku přežít a lépe se přizpůsobit okolnímu světu
- do vědomí uložené a ukládané rozmanité psychické pomáhají k přežití a přizpůsobování konkrétním situacím (vjemy, city, myšlenky, rozhodnutí, plány atd.).
Z hlediska přizpůsobení plní vědomí dvě důležité funkce:
sledování
ovládání (plánování, zahajování a řízení různých aktivit)
sledování – sebe sama i okolního prostředí. Zde vstupuje do hry psychická funkce, a to:
p o z o r n o s t – která je selektivní = vybírá to, co bude do vědomí vpuštěno – některé události přednostně vstupují do našeho vědomí a stávají se podnětem k zahájení akce (jinak-zahlcení vědomí-psychické potíže).
Nejvyšší prioritu mají většinou události, které jsou důležité pro přežití (hlad, bolest atd), dále jsou nejčastěji vpuštěny podněty vedoucí ke změně prostředí (začne pršet, potkáme známého …)
Ovládání – jednak sebe sama a okolního prostředí, což lidem umožňuje - plánování, zahajování a řízení rozmanitých aktivit (večerní schůzka se známými, plánování dlouhodobého pobytu v zahraničí…při plánování si lze představovat alternativní „scénáře“, rozhodovat se mezi nimi a zahajovat přiměřené aktivity).
Další funkce vědomí: dle kognitivní psych-z hlediska procesů zpracování informací
osvojování nových vědomostí a dovedností,
podílí se na vyhledávání informací v dlouhodobé paměti,
probíhají v něm některé myšlenkové operace např. srovnávání a rozlišování