Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Říman seminář 8.11.

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (13.62 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Říman seminář 8.11.

Právní úkon je projev vůle se kterým právo počítá a který má nějaké právní účinky –tedy vznik/změnu/zánik práva či povinnosti – důležitá definice vycházející z římských pramenů.

Projev právní vůle je demonstrace navenek – například jet tramvají, koupit si bagetu.

Je pohnutka rozhodná? Proč něco děláme – proč jedeme tramvají? Není!

Smlouva je perfektní, když se strany dohodnou na ceně a věci.

Právní úkon může být výslovný, nebo konkludentní - nebo mlčky vyslovený.

Souhlasí ten, kdo mlčel tehdy, když mluvit mohl a měl – zásada římského práva. (sedím v hospodě a než mám dopito, tak přede mne pingl postaví další pivo

Vůle musí být vážná (vážně míněná), svobodná a prostá omylu.

A projev musí být určitý a srozumitelný, mezi projevem a vůlí nesmí být rozpor.

Třeba v tramvaji má přednost konkludentní projev vůli (nemá smysl tam říkat nahlas, že nechci uzavírat přepravní podmínky. Nelze si necvakat lístek jen pokud jsem nastoupil do tramvaje s jiným číslem. To neplatí, pokud DPM zamění číslo tramvaje, protože tím mate klienta.

Zastřený právní úkon – když si římští manželé něco prodají za jednu minci, posoudíme to jako zatřené darování.

Právní postavení prstenu ležícího v prachu cesty, ztrátou prstenu neztrácí vlastník vlastnické právo, protože neprojevil vůli přestat být vlastníkem.

Rozlišujeme věc ztracenou, opuštěnou a skrytou. (už dnes jde opustit stavbu)

Pro platnost každé smlouvy je jedna ze základních podmínek, aby byla provedena svobodnou vůlí, později prétor vytváří žalobu na to co je ze strachu (protože strach ovlivňuje svobodnou vůli). Výhružka musí být bezprávná – například, že bude vymáhat peníze, které mu dluží, nemůže mu vyhrožovat zapálením domu, zabitím dcery…

Strana 69 praktikum: Paulus ve 14. knize Právních otázek: Pokud zůstavitel říká, co nechce, ale neříká, co chce, tak se nic nebere v potaz. To platí pro záměnu dědiců – myslí Petra, ale schválně říká Pavel. To však neplatí, pokud neúmyslně zamění sochu Apollona za Merkura. – problematika totožnosti předmětu

Koupě a záměna materie předmětu (omylem) – pokud je zachován účel předmětu, tak Marcello koupi uznává, Ulpián však rozlišuje víno zkyslé, nebo víno, které bylo octem už od počátku.

Rozdíl v materii – chci koupit pannu, ale koupím ženu, která pana není. Rozdíl v předmětu – chci koupit dívku, ale prodají mi chlapce.

Jestliže má osobnost tvůrce vliv na produkt, tak se bere zřetel na záměnu osobnosti (u pekaře je to jedno, u kterého si koupím chleba, naproti tomu koupě malby od Picasa, který není Picaso, tak je koupě nepovinná, musí se jen uhradit náklady na tvorbu díla.)

Omyl v povaze závazku

Projev musí být určitý a srozumitelný

Absolutně – od počátku

Témata, do kterých materiál patří