Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Seminar2 (1)

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (57.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Jsou takové smlouvy pramenem práva? A co smlouvy na úrovni jednotlivých podniků?

Které z následujících smluv jsou normativní:

  1. Smlouva ze dne 14. července 2005 (65/2006 Sb.m.s.) mezi Českou republikou a Rakouskou republikou o policejní spolupráci,

  2. Smlouva z 23. května 2000 (48/2001 Sb.m.s.) mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o poskytování a úhradě zdravotní péče,

  3. Úmluva Rady Evropy z 4. dubna 1997 (96/2001 Sb.m.s.) o lidských právech a biomedicíně,

  4. Dohoda ze dne 9. dubna 1998 (82/2007 Sb.m.s.) mezi vládou České republiky a vládou Bulharské republiky o předávání a zpětném přebírání osob,

  5. Smlouva z 28. dubna 2003 (79/2005 Sb.m.s.) mezi vládou České republiky a vládou Francouzské republiky o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu a z majetku,

  6. Úmluva o právech dítěte ze dne 20. listopadu 1989 (104/1991 Sb.).

2.6. Ústava ČR čl. 10: Vyhlášené mezinárodní smlouvy, k jejichž ratifikaci dal Parlament souhlas a jimiž je Česká republika vázána, jsou součástí právního řádu; stanoví-li mezinárodní smlouva něco jiného než zákon, použije se mezinárodní smlouva.

Do 1.6.2002 bylo účinné znění: Ratifikované a vyhlášené mezinárodní smlouvy o lidských právech a základních svobodách, jimiž je Česká republika vázána, jsou bezprostředně závazné a mají přednost před zákonem.

Na jaké mezinárodní smlouvy se vztahuje citované ustanovení ve znění před novelou a po novele? Jaké postavení mají mezinárodní smlouvy z hlediska právní síly v právním řádu České republiky podle původního a podle nového znění tohoto článku?

Čl. 95 Ústavy ČR: (1) Soudce je při rozhodování vázán zákonem a mezinárodní smlouvou, která je součástí právního řádu; je oprávněn posoudit soulad jiného právního předpisu se zákonem nebo s takovou mezinárodní smlouvou.

(2) Dojde-li soud k závěru, že zákon, jehož má být při řešení věci použito, je v rozporu s ústavním pořádkem, předloží věc Ústavnímu soudu.

Nález ÚS ČR č. 403/2002 Sb.: Z ústavní maximy podle čl. 9 odst. 2 Ústavy neplynou konsekvence toliko pro ústavodárce, nýbrž i pro Ústavní soud. V nepřípustnosti změny podstatných náležitostí demokratického právního státu je obsažen i pokyn Ústavnímu soudu, dle kterého žádnou novelu Ústavy nelze interpretovat v tom smyslu, že by jejím důsledkem bylo omezení již dosažené procedurální úrovně ochrany základních práv a svobod.

Ústavní zakotvení všeobecné inkorporační normy, a tím překonání dualistické koncepce vztahu práva mezinárodního a práva vnitrostátního, nelze interpretovat ve smyslu odstranění referenčního hlediska ratifikovaných a vyhlášených mezinárodních smluv o lidských právech a základních svobodách pro posuzování vnitrostátního práva Ústavním soudem, a to s derogačními důsledky. Proto rozsah pojmu ústavního pořádku nelze vyložit toliko s ohledem na ustanovení čl. 112 odst. 1 Ústavy, nýbrž i vzhledem k ustanovení čl. 1 odst. 2 Ústavy, a do jeho rámce zahrnout i ratifikované a vyhlášené mezinárodní smlouvy o lidských právech a základních svobodách.

Témata, do kterých materiál patří