Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Ústavněprávní dějiny novověku Sovík 14.11.

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (18.27 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Ústavněprávní dějiny novověku – přednáška 14.11. Sovinský

1938 – 1945 – období československé nesvobody

Jaká byla cesta k Mnichovu? Důvody neplatnosti mnichovské dohody?

Mnichov nebyl pouhým bleskem z čistého nebe. Problém nastal už v roce 1918, v rámci Versilleských ujednání si ČSR vedla dobře. V tomto období byla velká vazba na Francii.

Problémy způsobuje, že jsou součástí ČSR 3 miliony Němců. Němci se později zapojují do politického života, 20. léta jsou charakterizována jakýmsi aktivismem ze strany Němců, kteří jsou ochotni spolupracovat. 30. léta však přinášejí velkou hospodářskou krizi a začíná se hledat viník, Němci obviňují Prahu a Čechy. Nastává národní problém a Němci přecházejí v nepřátelství a požadují separaci. Němci i jiné národnosti si v Ženevě často stěžují, ale ČSR se dobře hájí.

I Hitlerův nástup v Německu byl důsledkem hospodářské krize. (Velké reparace, 132 miliard zlatých německých marek v hodnotě z roku 1914) – proto se Němci začali přiklánět k NSDAP. Součástí meziválečné německé výmarské republiky byla silná pozice prezidenta, který jmenoval kancléře a tak v roce 1933 byl jmenován Adolf Hitler, předpokládalo se, že stav dlouho nevydrží, ale strana prokázala životaschopnost a přešlo se k totalitě. Hitler populisticky dává jídlo dělníkům, zajišťuje konstrukci silnic a průmyslovou výrobu, především zbraní. Politika epeasementu ze strany spojenců, všechno, co Německo požaduje, dostane, i když to porušuje V. dohodu. I anšlus zůstal bez reakcí západních zemí. (Po válce je Rakousko se statutem vítěze.)

U nás vzniká Sudetoněmecká strana a v roce 1935 má velký úspěch ve volbách.

1938 přechází aktivismus v negativismus a vzniká úzká vazba Hitler – Henlein. Koordinují s Hitlerovým Německem a stále stupňují požadavky s cílem mezinárodního konfliktu. V pohraničí vyhlašuje ČSR výjimečný stav.

Do ČSR je vyslán představitel Anglie, aby zjistil, jak se situace má. Do Anglie přinesl informace, že situace je kritická.

ČSR má spojeneckou smlouvu s Francií (a tedy i s Anglií), 1939 uzavírá smlouvu s SSSR, uznává jej. Dohoda je taková, že když pomůže Francie, pomůže i SSSR. Doprava sovětských vojsk k nám by však byla velmi složitá.

ČSR se na střetnutí připravuje opevněním, ale ještě v roce 1938 není kompletní – na hranici s Rakouskem je slabé.

1938 Henleinovci usilují o připojení k Německu a vydávají manifest o připojení k říši, uvádí, že v roce 1919 jim bylo upřeno slavnostní právo na sebeurčení a byl jim vnucen ČSR stát. Říkají, že za cenu těžkých obětí se snaží o vlastní existenci, lživě prohlašují, že je ČSR utlačuje – situace je kritická.

U Mnichova chtěl Hitler nejen Sudety, šlo mu o rozbití ČSR a vůbec zabrání Evropy. Na západě se však stále nic neděje, politikou ústupků se snaží vyhnout se válce, a to i za cenu porušení mírových závazků. Západ si myslel, že když Hitler dostane Sudety, bude mu to stačit.

Témata, do kterých materiál patří