Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Seminář 2

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (14.09 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Seminář 2 – občan – Tintěra

Základní pravidla a prameny

V 50. letech probíhala sovětizace práva – hlavním zdrojem se stal sovětský občanský zákoník, toto období nazýváme právnická dvouletka.

Před návrhem obč zákoníku z roku 1937 u nás platil OZ rakouský z roku 1811 (ABGB). Ten platil na území první republiky platil ( stejně tak celý právní řád nového Československa ) kvůli normě.

V Česku i na Slovensku platil jiný právní řád, sjednocen byl až OZ z roku 1950.

Zahraniční inspirační zdroje NOZ: Evropské zákoníky a především Německý, Rakouský, Québec, Švýcarsko, Nizozemsko, Itálie, Rusko…

V NOZ je kladen důraz na autonomii vůle (ponechat svobodu soukromé aktivitě), snaží se navázat na předešlé demokratické zákoníky.

NOZ je rozsáhlejší kvůli zařazení předpisů, které byly dříve zařazeny samostatně, vyšší počet paragrafů je způsoben taky kvůli přehlednosti – v jednom paragrafu jsou v drtivé většině maximálně dva odstavce. NOZ je také podrobnější a využívá více paragrafů, především v dědickém právu. V platném (starém) OZ byl zájem dědické právo maximálně osekat. Takže dochází až k enormnímu nárůstu ustanovení ohledně dědictví. NOZ v rámci dědění hodně staví na římském právu.

Do OZ jsou spotřebitelské smlouvy dodatečně vecpané, ale patří to do závazkového práva, ne do obecné části.

Rodinné právo bylo samostatné od roku 1950 až po NOZ.

Základní právní pojmy

  • Právo je systém pravidel společenského chování závazný pro obyvatele

  • Právní předpis je psaná podoba, pramen práva. Zákon je typem právního předpisu. Každý zákon je tedy právní předpis, ale ne každý právní předpis je zákon.

  • Právní norma je nějaké konkrétní pravidlo chování obsažené v rámci právních předpisů. Norma má strukturu – hypotéza, dispozice, sankce. V reálu hypotéza a dispozice.

Struktura právní normy

  • Vlastnoruční závěť musí být vlastní rukou napsaná a ustanovená, jinak je neplatná.

    • Sankce = neplatnost

    • Hypotéza = závěť a její sepisování

    • Dispozice = vlastní rukou napsaná a podepsaná

  • Pokud nepracujeme se sankcí, tak z ní musíme udělat další normu: 1§ Závěť, která musí být vlastní rukou podepsaná. 2§Pokud nebude vlastní rukou podepsaná, tak je neplatná. (negace dispozice z §1 je hypotézou a dodáváme další dispozici)

Dispozice = to co má být; hypotéza = podmínky za jakých to může nastat.

Paragrafy mohou být legálními definicemi, tím pádem nejsou normou v rámci pravidla chování.

Témata, do kterých materiál patří