Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




biofyzika zkouška 2

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.54 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Dýchání – vydechovaný vzduch téměř nasycen vodními parami

Pocení – neznatelné (samovolná difuze vody pokožkou bez účasti potních žláz); průměrná ztráta vody 660 ml/den (závisí na (teplotě, vlhkosti a proudění vzduchu)

– znatelné (pomocí potních žláz); ztráta vody až 1,5 l/hod. Regulováno organismem; účinnost závisí na prostředí (vlhkost vzduchu)

Znatelné pocení se významně uplatňuje pokud je vysoká teplota a nemohou se uplatnit ostatní mechanismy.

40. Regulace teploty v organismu (vazodilatace, vazokonstrikce, termoreceptory, horečka, úpal). Měření teploty. Hypertermie. Kryoterapie.

Regulace teploty v organismu

Teplokrevní (homoiotermní) živočichové udržují teplotu za využití termoregulačních mechanismů. Hlavním regulačním mechanismem je záporná zpětná vazba – porovnání požadované teploty (hypothalamus) se skutečnou teplotou orgánů. Organismus teplo produkuje => regulace odvodu tepla.

Kůže a její význam při termoregulaci:

Kůže s podkožním tukem je dobrý izolant => odvod tepla vedením malý. Při regulaci odvodu tepla má největší význam proudění krve od orgánů do periferie (kůže) => účinnost odvodu závisí na prokrvení kůže.

Mechanismy snižující teplotu organismu: vasodilatace, znatelné pocení, omezení produkce tepla.

Mechanismy zvyšující teplotu organismu: vasokonstrikce, zvýšení produkce tepla (chladový třes, působením hormonů, husí kůže).

• Změny teploty jsou detekovány termoreceptory v kůži, dále v hypothalamu a také v některých orgánech a cévách.

• V epidermis jsou receptory pro chlad, v horní části koria (dermis) jsou receptory pro teplo.

Termoreceptory: Ca2+ kanály, které mění propustnost v závislosti na teplotě => chemická změna vyvolá receptorový potenciál => při překročení prahové hodnoty vzniká akční potenciál. Pocit tepla nebo chladu závisí nejen na výši teploty, ale také na rychlosti její změny.

Horečka: pyrogenní látky ovlivní termoregulační centrum (zdánlivé podchlazení, typický projev třes). Po odeznění efektu „přenastavení“ na správnou teplotu => organismus je přehřátý (mechanismy snižující teplotu, typický projev intenzivní pocení).

Úpal: následek přehřátí organismu a selhání termoregulačních mechanismů. Provázen malátností, nevolností, zvýšením tělesné teploty (nad 40 °C). Mechanismus vzniku: zmenšení minutového srdečního výdeje následkem velké ztráty vody => snížení prokrvení kůže a sekrece potu => špatné odvádění tepla a zvýšení tělesné teploty => zvýšený metabolismus a další zvýšení produkce tepla

Měření teploty (termometrie)

Teplota jako fyzikální veličina popisuje stav organismu jako biologického systému a je významným a snadno identifikovatelným příznakem velké skupiny onemocnění. Teplota se neměří přímo, ale využívá se známých fyzikálních jevů, které vykazují závislost na teplotě.

Témata, do kterých materiál patří