Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




2_VykonovePrizpusobeni_PP

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (225 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

V rámci domácí přípravy stanovte ze zvolených hodnot parametrů zdroje hodnotu odporu dekády RD, při které teoreticky přechází vlivem nastavené hodnoty proudového omezení zdroj z jednoho režimu do druhého. Tuto hodnotu odporu využijte k návrhu potřebných zátěžných hodnot odporu dekády. Doma dále navrhněte společnou tabulku k zápisu měřených napětí a proudů laboratorního zdroje v obou jeho pracovních režimech. Jednotku proudu volte mA. Tuto tabulku, ale i následující tabulky vždy nahoře označte a řádně popište.

V grafu VA charakteristiky elektronického zdroje rozlište úseky, kde se chová jako zdroj napětí a kde jako zdroj proudu. Tohoto nejsnáze dosáhnete v tabulkového procesoru zobrazením dvou bodových řad s jedním společným, vloženým bodem o souřadnicích Uo a Io, vytvořených v jednom obrázku. Graf VA charakteristiky realizujte tak, že zobrazte jen její naměřené body, které proložte lineární regresní funkcí (spojnice trendu bodové řady) nebo křivkou z nabídky čar modulu kreslení textového/tabulkového procesoru. Osy grafu popište a zobrazte ve vhodném měřítku, celý obrázek dole označte a řádně popište.

2. Zapojte obvod podle obr. 2. Napěťový dělič s odpory R1, R2 realizujte dvěma ohmovými odporovými dekádami. Napětí laboratorního zdroje volte maximálně 15 V a hodnotu odporu dekády R1 tak, aby při nulovém zatěžovacím odporu (Rz = 0 Ω), měl zkratový proud zátěže hodnotu z intervalu 40 až 60 mA (jmenovitá hodnota proudu ohmové odporové dekády). Proud nakrátko zátěže omezuje jen odpor R1, takže danému intervalu hodnot proudů při napětí zdroje 15 V odpovídá interval maximálních hodnot tohoto odporu 250 až 375 Ω. Hodnota odporu R1 by ale neměla být menší než 120 Ω. Hodnotu odporu volte R2 = (2 až 4) R1. Současně při návrhu hodnot R1, R2 ještě zohledněte podmínku, aby paralelní kombinace těchto odporů R12 = R1R2/(R1 + R2) byla celočíselná hodnota. Důvodem je, že hodnota odporu R12 má odpovídat náhradnímu odporu zatíženého děliče napětí stanovenému vůči svorkám zátěže v souladu s větami o náhradních zdrojích, blíže viz teoretický rozbor a zadání laboratorní úlohy L3 – „Théveninova a Nortonova věta“. Pro doporučený rozsah hodnot odporu R2 platí, že hodnota náhradního odporu R12 leží v intervalu 2/3R1 až 4/5R1. Hodnoty zatěžovacích odporů Rz dekády volte v celém rozsahu hodnot 20 Ω až 5 R1 včetně hodnoty odporu Rz = R12. Stav naprázdno realizujete odpojením jednoho z přívodních vodičů zátěže (např. vodiče mezi ampérmetrem a proměnnou zátěží Rz), stav nakrátko je možné realizovat dvojím způsobem tak, že svorky zátěže propojíte vodičem, protože ohmová odporová dekáda má minimální hodnotu odporu 20 Ω, anebo oba přívodní vodiče zátěže připojíte na jednu ze svorek zátěže, protože odporová dekáda má na straně každého svého pólu dvě zapojovací svorky. Za účelem ověření doma vypočtené hodnoty odporu R1 na laboratorním cvičení nastavte nejprve nulovou hodnotu napětí zdroje a zvyšujte ji postupně až ke zvolené hodnotě napětí zdroje, samozřejmě při zkratované zátěži. Současně zkontrolujte, zdali není funkční proudové omezení zdroje, protože by mělo být nastaveno na o „něco málo“ větší hodnotu než je zvolená hodnota zkratového proudu (Izk = Uo/R1).

Témata, do kterých materiál patří