Trestproces
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
výklad Ústavního soudu
výklad vyšších soudů, pokud je určen k sjednocování rozhodovací činnosti soudů
vyšší soudy svou interpretační a aplikační činností vykonávají na nižší soudy nepřímý vliv
stanoviska NS - nejsou právně závazná, přesto mají věcnou autoritu výklad orgánů rozhodujících v konkrétní věci (někdy nazývaný zjednodušeně výklad soudní)
výklad interní - služebně závazný pro podřízené orgány
Ochrana ústavně zaručených základních práv a svobod v trestním řízení
v TrŘ se střetává zájem státu na zjištění a potrestání pachatelů TČ a povinností státu respektovat práva a svobody jednotlivců, především obviněného
základní lidská práva stanoví rámec, v němž se může státní moc pohybovat; některá práva nelze omezit vůbec (zákaz mučení, zákaz nelidských a krutých trestů)
spravedlivý proces = řízení, které splní všechna ústavní i zákonná kritéria spravedlnosti a jehož výsledkem bude spravedlivé rozhodnutí
sporný proces – rozdělení funkcí mezi obžalobu, obhajobu a soud – rovnost zbraní
dojde-li soudce k závěru, že zákon, jehož užití je v dané věci rozhodné pro rozhodnutí o vině a trestu, je v rozporu s ústavním pořádkem, je povinen věc předložit ÚS a tr. řízení až do rozhodnutí přerušit
Záruky ochrany lidských práv:
trestně stíhat nebo zbavit svobody lze jen z důvodů a způsobem, který stanoví zákon
zákaz mučení či krutého, nelidského zacházení
zákaz diskriminace
právo na seznámení s důvody obvinění
právo na předvedení před soudce a na vyslechnutí soudcem
právo na obhajobu
právo odepřít výpověď
presumpce neviny
o vině a trestu rozhoduje jen soud na podkladě obžaloby
právo na veřejné projednání věci, bez průtahů, za osobní přítomnosti
rovnost práv stran řízení
ne bis in idem
zákaz retroaktivity
…
Základní práva mohou být limitována zákonem, je však nutné šetřit jejich podstaty a smyslu.
Vztah mezinárodních smluv a TrŘ
Čl. 95 Ústavy stanoví, že soudce je při rozhodování vázán zákonem a MS, která je součástí právního řádu. MS se použije tehdy, pokud stanoví něco jiného než zákon (generální aplikační přednost před zákonem). MS se použije též tehdy, je-li pro občana příznivější než zákon. Pokud by MS nebyla za těchto podmínek použita, šlo by o porušení Ústavy.
pravidlo použití nejpříznivější normy: Někdy je výhodnější MS, někdy zákon. Lze kombinovaně užít oba předpisy. Totéž platí i pro vztah více MS.
přihlédnutí k MS: Pokud MS i zákon upravují určitou otázku souladně, musí být i přesto přihlédnuto k MS při interpretaci zákona, což plyne z čl. 1 odst. 2 Úst.
Ochrana základních práv a svobod ústavním soudem
ústavní stížnost: ÚS rozhoduje o ústavní stížnosti proti pravomocnému rozhodnutí a jinému zásahu orgánů veřejné moci do ústavně zaručených práv a základních svobod. Nutné je vyčerpání všech dostupných opravných prostředků, včetně dovolání. Stížnost se podává ve lhůtě 60 dnů.
napadené rozhodnutí může ÚS jen zrušit, nemůže je měnit → po zrušení rozhodnutí se uplatní zvláštní způsob řízení