MAE-OPAKOVANI_prubezny_test
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
4.2 Vysvětlete, co je to tzv. poptávkový šok v kontextu modelu AS – AD, jaké druhy šoků rozlišujeme a jaké mají makroekonomické dopady. Uveďte alespoň jeden příklad poptávkového šoku. (teoretická – 10 b.)
- poptávkový šok(AD)= pokles úrokových sazeb podporuje spotřebu i investice, pokles míry zdanění osobního důchodu zvýší disponibilní důchod a může se projevit růst peněžní zásoby
- druhy: negativní (AD – doleva dolu) a pozitivní(AD – doprava nahoru) šoky
- př.: růst bohatství domácností, pokles úrokové sazby, růst populace, růst cenové hladiny
4.3 Uvažujte model AS – AD a stav ekonomiky na dlouhodobé rovnováze. Zakreslete efekt růstu lidského kapitálu / technologického pokroku v této ekonomice (ceteris paribus). (grafická – 10 b.)
4.4 Uvažujte model AS – AD a stav ekonomiky na dlouhodobé rovnováze. Následující situace znázorněte graficky a vyjádřete dopady na cenovou hladinu a výstup ekonomiky: (grafická – 5 b., za každou situaci, tzn. v testu bude otázka obsahující 2 situace)
-
Snížení míry zdanění osobních důchodů - lidé mají více peněz na utrácení, protože tolik jim neseberou daně = pozitivní poptávkový šok = posun AD doprava
-
Růst ceny ropy na světových trzích - větší výdaje pro firmy = negativní nabídkový šok = SAS se posune doleva
-
Pokles úrokových sazeb v domácí ekonomice - lidé si budou více půjčovat, protože je to pro ně levnější = pozitivní poptávkový šok = AD se posune doprava
-
Růst zahraničních úrokových sazeb a z toho plynoucí růst příjmů soukromého sektoru ze zahraničních aktiv - je více peněz na utrácení = pozitivní poptávkový šok = posun AD doprava
-
Snížení množství peněz v oběhu centrální bankou - není tolik na utrácení = negativní poptávkový šok = posun AD doleva
-
Pokles nákladů práce -pro firmu je levnější vyrábět = pozitivní nabídkový šok = posun SAS doprava
Téma 5: Keynesiánský model 45°, spotřeba a úspory, multiplikační efekty
5.1 Skutečnost, že dovozy rostou s růstem HDP, znamená, že dovozy jsou součástí:
(kvízová – 5 b.)
-
mezních výdajů
-
autonomních výdajů
-
indukovaných výdajů
-
integrovaných výdajů
?? 5.2 Předpokládejme, že mezní sklon k úsporám je 0,2. Jednoduchý výdajový multiplikátor pak bude dosahovat hodnoty: (kvízová – 5 b.)
-
0,8
-
0,6
-
4
-
5
s= 1 – 0,2 => s = 0,8
5.3 Pokud je mezní sklon ke spotřebě menší než 1, musí být jednoduchý výdajový multiplikátor: (kvízová – 5 b.)
Menší než jedna
Roven jedné
Větší než jedna
Menší nebo roven jedné
5.4 Pro dvousektorovou ekonomiku máte zadány tyto údaje: Spotřební funkce C = 200 + 0,75Y; Plánované investice I = 800. Zapište rovnici příslušné funkce úspor a určete výši rovnovážných výdajů. Uveďte postup řešení krok za krokem. (početní – 10 b.)
C = 200 + 0,75 Y => (C = Ca + c*Y) =>c = 0,75