Chemie_-_vypracovane_otazky
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Aerosoly
Tuhé nebo kapalné částice rozptýlené v plynném disperzním prostředí (nejčastěji vzduchu). Disperze tuhých látek jsou dýmy a prachy, disperze kapalin jsou mlhy, jsou li v plynu rozptýleny kapalné i tuhé látky, jedná se o kouře.
Připravují se dispergačními nebo kondenzačními metodami. Prachy vznikají mletím pevných částic (cementu), dýmy vznikají při chemické reakci, mlhy při rozstřikovaní kapaliny proudem plynu (kondenzací vzniká mlha v přírodě), kouře vznikají při spalování (např. dřeva)
Jsou to nestále disperzní systémy, částice při srážce ztrácejí energii = koagulace
Alfa zážení – Fajans-Soddyho posunové zákony
Je tvořeno částicemi 24He2+, které se pohybují 5-10% rychlostí světla, ve vzduchu mají dolet několik cm, má malou pronikavost a silné ionizační účinky, extrémně nebezpečný při vniknutí do organismu
Posunový zákon: Vyzáří-li prvek α-částici, pak se změní v prvek, který má protonové číslo o 2 jednotky nižší a nukleonové číslo o 4 jednotky nižší
ZAM → z − 2A − 4M + 24He
Alkalické rozpínání kameniva
Jsou-li v kamenivu obsaženy amorfní formy SiO2 ve formě xerogelu, pak v přítomnosti hydroxidových iontů alkálií z cementu a vody dochází ke vzniku alkalicko-silikátového gelu, který má větší objem než původní xerogel.
Na povrchu betonu se objeví pavoukovité rozvětvené trhliny. Beton v jejich okolí má tmavší zbarvení vlivem přítomné vlhkosti.
Asfalty – složení, druhy, vlastnosti
Nacházejí se v přírodě nebo se získávají při destilaci ropy. Někdy v horninách, jako pískovec nebo vápenec.
Jsou pestrou směsí různých organických sloučenin: malteny – olejovit součásti, nositelé plastických a elastických deformací; asfalteny – nerozpustné, jsou nositelé tvrdosti asfaltů
Koloidní systém, kde malteny představují disperzní prostředí a asfalteny dispergovanou fázi
Druhy: přírodní asfalty – chemicky nejednotné, obsahují minerální příměsi; ropné asfalty – dle způsobu destilace dělíme na – primární destilační asfalty (tuhé až polotuhé, mají vysoký bod měknutí), krakované (zahříváním nad 350 °C se ropný destilační zbytek rozkládá na sloučeniny), extrakční (získávají se extrakcí rozpouštědly z olejových ropných zbytků), foukané nebo-li oxidované asfalty(získávají se foukáním vzduchu do asfaltu), ředěné asfalty (silniční asfalty, jejichž viskozita je snížena přídavkem rozpouštědla)
Vlastnosti: jsou dány především jeho strukturou. Jakost asfaltu se posuzuje podle bodu měknutí, který se stanový proniknutím kovové kuličky do asfaltu v závislosti na teplotě. Jsou chemicky odolné, odolávají běžným kyselinám a hydroxidům, narušuje je pouze koncentrovaná kyselina sírová. Jsou rozpustné v organických rozpouštědlech.
Autoprotolýza
Jinak disociace vody
Voda disociuje podle rovnice 2H2O ↔ H3O++ OH−
Voda disociuje pouze z malé části
Chemická reakce mezi dvěma molekulami rozpouštědla, z nichž jedna reaguje jako kyselina a druhá jako zásada