Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Vypracovane_otazky_geodezie

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (576 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Délky záměr se volí s ohledem na sklonitost terénu, požadovanou přesnost, stav atmosféry a způsob čtení na lati. Záměry se zpravidla nerozměřují, ale krokují. Volí se nejvýše do 120 m, což je z praktického hlediska hodnota příliš velká. Přesnost měření posuzujeme pomocí kritéria pro mezní rozdíl dvakrát měřených převýšení :

a) ∆M = 20√r (trvale stabilizovaná TN),b) ∆M = 40√r (ostatní nivelace),

r je délka pořadu obousměrně měřeného nebo poloviční délka pořadu jednosměrně měřeného, dosazuje se v kilometrech, ∆M vyjde v milimetrech.

34. PŘÍPRAVA PŘÍSTROJE PŘED MĚŘENÍM:1) Pevně zašlápneme nohy stativu s nivelačním přístrojem – hlava stativu by měla být

přibližně vodorovná. 2) Zaostříme záměrný kříž dalekohledu a odstraníme paralaxu 3) Hrubě zhorizontujeme nivelační přístroj pomocí krabicové libely.4) Zacílíme na nivelační lať a dokonale zaostříme obraz v dalekohledu.5) Pečlivě urovnáme nivelační libelu elevačním šroubem..)

35. VÝŠKOVÉ SYSTÉMY V ČR Závazně jsou dány v nařízení vlády 116/1995 Sb. V současné době se používá výškový systém baltský po vyrovnání (Bpv), který je definován výchozím výškovým bodem – nula stupnice mořského vodočtu v Kronštadtu - a použitím normálních výšek. Do roku 2000 byl v některých částech našeho území (např. Praha) používán i výškový systém jadranský (výchozí výškový bod v Terstu, normální ortometrické výšky). Rozdíl mezi těmito dvěma systémy je přibližně 0,40 m (výšky v Bpv jsou menší).Výškové bodové pole Výšková měření se připojují na pevné výškové body, které tvoří výškové bodové pole. Výškové bodové pole obsahuje (viz vyhláška 31/1995 Sb.) body :- základního výškového bodového pole,- podrobného výškového bodového pole.

36. NIVELAČNÍ BODY Základní výškové bodové pole obsahuje : *

a) základní nivelační body - 11 bodů rozmístěných na celém území ČR v místech, kde se nepředpokládají geologické posuny. Základním bodem je bod Lišov u Českých Budějovic (zřízen 1889). *b) body České státní nivelační sítě (ČSNS) I. až III. řádu - jejich výšky byly určeny velmi přesnou (I., II.) a přesnou nivelací (III. řád).

Podrobné výškové bodové pole obsahuje :*

a)body nivelační sítě IV. řádu – určeny přesnou nivelací.*b)body plošných nivelačních sítí – určeny přesnou nivelací.*c)stabilizované body technických nivelací.

Body pevného výškového bodového pole jsou v nezastavěném území vzdáleny asi 1 km, v zastavěném asi 0,3 km.

Stabilizace bodů Stabilizace přirozená

Využívají se vhodné přírodní útvary, které se případně přizpůsobí - např. u základních nivelačních bodů je vlastním bodem vybroušená ploška 15x15 cm na rostlé skále (nad bodem byl vybudován pomník výšky 2 m s dutinou, do které se po odkrytí horního kamene - jehlanu spouští nivelační lať).

Témata, do kterých materiál patří