Vypracovane_otazky_geodezie
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
podle materiálu- textilní - pro geodetické účely nevhodné - dochází k protažení
- ocelová - nejběžnější vhodný materiál, dříve byla stupnice leptaná nyní je nanesena ve vrstvě laku
- invarová - slitina 36 % niklu, 64 % oceli - neobyčejně stálý materiál z hlediska teplotní roztažnosti, použití při velmi přesných měřeních
- eslonová - umělohmotný materiál se skleněnými vlákny - též velmi stálý, nevodivý, nekorodující
Kromě pásma potřebujeme pro měření délek též olovnice, výtyčky se stojánky a měřické jehly.
Při přímém měření je nutno dodržovat tyto zásady: délky se měří zásadně po svahu, každá délka se měří zásadně dvakrát.postup
-koncový bod měrné délky se signalizuje výtyčkou,měří se pásmem ve vodorovné poloze,kontroluje se libelou.pásma se umístí na stabilizační značky a pomocník prováží olovnicí.na konec pásma se zabodne hřeb.měří se dvakrát.pokud rozdíl dvojího měření nepřekročí mezní hodnotu, je správné.
Chyby-z vybočení pásma, nevodorovnosti, průhybu pásma
15,Měření délek – nepřímé měření
Základní myšlenkou optického měření délek je určení zprostředkujících veličin pro řešení pravoúhlého nebo rovnoramenného trojúhelníka v němž se délka s určí ze známých veličin - základny a dálkoměrného (paraliktického) úhlu.
Nitkové dálkoměry-jimi vybaveny teodolity a niv.přístroje
optickými dálkoměry*s latí -nitkové-dvojobrazové-s konstantní délkou latě-autoredukční(dvojobrazové, diagramové)*bez latě autoredukční základnovémechanickými dálkoměryfyzikálními dálkoměry interferenční
elektronické, radiolokační ,fázové- radiové- světelné
Nepřímo můžeme délky měřit pomocí fyzikálních metod specielně vyvinutými přístroji, které souhrnně nazýváme dálkoměry. Podle toho, kterou z fyzikálních metod použijeme, dělíme dálkoměry na optické nebo elektronické.
Elektronické dálkoměry
K elektronickému měření délek se využívají vlny rádiové nebo světelného záření, a to viditelného i infračerveného. Z tohoto hlediska se dělí elektronické dálkoměry na radiové a světelné.
Optické dálkoměry
Základní myšlenkou optického měření délek je určení zprostředkujících veličin pro řešení pravoúhlého nebo rovnoramenného trojúhelníka v němž se délka s určí ze známých veličin - základny a dálkoměrného (paraliktického) úhlu.
17,Měření délek –trigonom určování nepřístupné vzdálenosti, obvoz
- trigonometrickém měření lze určit výšku pomocí teodolitu
- při měření zjišťujeme zenitový úhel a musíme znát vodorovnou vzdálenost od teodolitu k měřenému objektu
- při určení nadmořské výšky objektu postupujeme následovně(viz obr.) - je dána nadmořská výška bodu A to je VA
Spočívá v řešení pravoúhlého trojúhelníka, ve kterém měříme úhel a délku. Hledanou hodnotou je velikost svislé odvěsny – převýšení