Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Vypracovane_otazky_geodezie

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (576 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Systematická chyba – chyba, která při větším počtu měření, prováděných za týchž podmínek téže hodnoty určité veličiny zůstává co do absolutní hodnoty a znaménka stejná, anebo která se při změně podmínek mění podle určité zákonitosti. Příčiny systematických chyb mohou být známé i neznámé. Systematickou chybu, kterou lze pomocí výpočtu nebo podle zkušenosti určit, je nutno vyloučit patřičnou korekcí. Se systematickými chybami, které sice nelze určit, ale jejichž hodnotu pokládáme ve srovnání s nejistotou měření za dostatečně malou, zachází se při výpočtu nejistoty měření jako s chybami náhodnými. Systematické chyby, které nelze určit, ale jejichž hodnota se považuje ve srovnání s nejistotou měření za dosti velkou, je nutno přibližně odhadnout a uvažovat při výpočtu nejistoty měření. Systematická chyba je obvykle proměnná s měřenou nebo ovlivňující veličinou.

Náhodná chyba – chyba měnící se náhodným způsobem při opakovaných měřeních téže veličiny za týchž podmínek. Nelze ji korigovat. Lze ji zmenšovat opakovaným měřením.

3,Chyby rozdělení, princip určení nepravd hodnoty měř veličiny

měřením určité veličiny zjistíme její měřenou hodnotu.Skutečnou hodnotu měřením nezjistíme.Liší se o chybu měřeníOmyly a hrubé chyby-omyly mají původ u měřiče.Jsou způsobeny jeho nepozorností nebo nesprávným zacházením s přístrojem.Abychom chybu našli měříme 2x.Může to způsobit vítr,vibrace obrazu cíle…Některá z těchto příčin může způsobit hrubou chybu.Zjistíme ji vícenásobným měřením.Systematické chyby-příkladem je měření délky 1m ale skutečná délka je o 1cm kratší.Při n měřeních vznikne systematická chyba.Snažíme se je vyloučit seřízením přístrojů,úpravou postupu.Náhodné chyby-tyto chyby se neřídí žádnými zákonitostmi.Nelze je nijak eliminovat.Vzniknou díky nedokonalosti lidských smyslů.Patří sem chyba v zacílení,chybné čtení stupnice…Skutečné, úplné chyby- Rozdíl skutečné hodnoty měřené veličiny a i-tého měření je skutečná chyba a označujeme ji .Rozdíl aritmetického průměru a i-tého měření je nejpravděpodobnější chyba.

Charakteristiky přesnosti měření-nejužívanější z nich je střední kvadratická chyba m.Je to kvadrat. Průměr skutečných chyb.Je dána zkušeností měřiče, podmínkami.Gaussův zákon chyb-pravděpodobnost výskytu kladné a záporné chyby je stejná,čím je chyba menší tím je četnější,nejčetnější chyby je nulová,náhodné chyby v praxi nepřekročí určitou mez.Funkci vyjadřující funkci normálního rozdělení náhodných chyb se říká gaussova křivka.Má 2 inflexní body.Chyba funkce měřených veličin-hledanou veličinu nelze změřit ale určíme ji z jiných veličin.Máme li určit chybu hledané veličiny musíme určit chyby měřených veličin.Podstata metody nejmenších čtverců-umožňuje získat hodnoty neznámých mají li měřičské chyby normální rozdělení.Druhy vyrovnání-vyrovnání přímých měření-použije se tehdy jestliže je jedna veličina měřena n krát.vyrovnání zprostředkujících měření použijeme tehdy když máme určit více veličin které jdou spočíst jen díky vztahům k jiným veličinám.vyrovnání podmínkových měření se použije tehdy měříme li několik veličin které musí splnit nějaké podmínky.

Témata, do kterých materiál patří