Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Finanční trhy - Nejčastější otázky

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (151.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Pribid - průměrná úroková sazba, za kterou si české banky mohou ukládat peníze u jiných českých bank. Stanovuje ČNB každý den jako průměr referenčních bank, její hodnoty jsou vázány na dobu vkladu.

Pribor: Prague InterBank Offered Rate - pražská mezibankovní nabídková úroková sazba, za kterou si banky navzájem poskytují úvěry na českém mezibankovním trhu. Používá se často jako referenční.

  1. Úroková sazba u obligací: v případě vysokých úrokových sazeb jsou ztráty investorů, vyplývající z nevyužitých peněz, značně vysoké, což podporuje zájem o obligace. Naopak pokud budou úrokové sazby nízké, ztráty držitelů z ušlého úroku budou rovněž nízké. V případě nákupu obligace s variabilním výnosem, je riziko ztráty pro investora nižší, protože případný růst úrokových sazeb se odrazí i v jejich postupně se zvyšujících kuponových platbách.

  2. Primární a sekundární trh:

Primární trh - při prodeji cenných papírů na primárním trhu získává peníze jejich emitent, přičemž se jedná o jejich prodej prvním nabyvatelům.

Sekundární trh - zde se prodávají již dříve do oběhu uvedené cenné papíry, z čehož vyplývá funkce trhu ve stanovování jejich tržních cen a v zajištění likvidity.

  1. Diskont akcie u uzavřeného investičního fondu: akcie fondů se obchodují na burze, jejich kurzy se však nerovnají aktuálním hodnotám akcií definovaným jako podíl vl. kapitálu na akcii. Kurz bývá nižší, přičemž rozdíl, o který je kurz akcie uzavřeného inv. fondu proti její aktuální hodnotě nižší se označuje jako diskont. Který bývá vysoký a láká investory.

  2. Open-end certifikáty: emitovány na neomezenou dobu, nemají termín splatnosti. Zakotvená vlastnost je za předem stanovených podmínek splatnosti. Bývají odvozovány do významných a široce zaměřených indexů prestižních burz.

  3. Termínované vklady: ukládání dočasně volných pen. prostředků s cílem dosáhnout úrokového výnosu. Vyplácení bývá předem sjednáváno k přesně stanovenému datu, ale lze sjednat i obnovování. S výpovědní lhůtou: vkladatel si může peníze vyzvednout, ale musí to předem ohlásit a vklad bude mít k dispozici až po uplynutí určité lhůty.

  4. Jak se daní běžný a kapitálový výnos: běžný výnos srážkovou daní, kapitálový základem daně.

  5. Při nízkých úrokových sazbách a jejich budoucímu růstu, do čeho investujeme: do obligací s variabilním úrokem.

  6. Úroková teorie zapůjčitelných fondů: akt investování a akt spoření bývají navzájem odděleny, a proto se vyvinul trh zapůjčitelných fondů, který oba akty tvorby kapitálu spojuje. Převádí zapůjčitelé fondy od těch co spoří k těm co mají pro ně investiční využití.

  7. Jestliže zvednu úrokové sazby, co to znamená u kurzu Kč vůči cizím měnám: koruna je více úročena, je po ní větší poptávka, kurz koruny stoupá – posiluje (apreciace) → silná koruna je dobrá pro export.

  8. Rozdíl mezi úvěrem a půjčkou: úvěr je podle obchodního zákoníku, půjčka dle občanského zákoníku.

  9. Když čekám stoupání úrokových sazeb, dám si peníze na jaký účet: na revolvingový (je variabilně úročený, takže s růstem úrokových sazeb bude růst úročení účtu).

  10. Když čekám klesání úrokových sazeb, na jaký účet si dám peníze: na roční termínový vklad (když půjdou sazby dolů, banka mi musí vyplatit původní fixní sazbu).

  11. Které pojištění je pro pojišťovnu bezpečnější – životní nebo neživotní: životní, protože si můžu vypočítat, předpovědět, kdy bude zákazník peníze potřebovat (mají na to tabulky).

  12. Které pojištění je pro pojišťovnu riskantnější – životní nebo neživotní: neživotní (viz výše).

  13. Jak pojišťovny kompenzují to, že poskytují neživotní pojištění, které je pro ně riskantní: poskytují zároveň i životní pojištění.

  14. K čemu v ČR slouží penzijní fondy: poskytují penzijní připojištění (protože penzijní pojištění jsou odváděné ze mzdy, jdou do státního rozpočtu a pojištěni jsme tedy ze státního rozpočtu).

  15. Co je to agregace nabídky a poptávky: že se na burzu může přihlásit neomezený počet obchodujících (pozn.: ale bacha – neznamená to, že tu objednávku dáváme my, ale může to jít přes obchodníka s cennými papíry, který je členem burzy (u RM systému si příkazy dáváme sami)).

  16. Máme v Brně burzu: ne, ta je v Praze (pozor, hlavně neříct nějakou burzu třeba s oblečením, protože to je burza v jiném slova smyslu).

  17. Závisí spekulativní poptávka na úrokových sazbách: ano

  18. Závisí transakční a bezpečnostní poptávka na úrokových sazbách: ne

  19. Když bude úroková míra strašně vysoká, budete držet doma peníze (ty spekulativní): nebudeme, protože máme obrovské oportunity, možnosti investování.

  20. Když bude úroková míra nízká, budete držet doma peníze (ty spekulativní): ano, preferujeme hotovostní peníze.

  21. Co se stane, jestliže naše úrokové sazby budou vyšší než sazby zahraniční: bude poptávka po koruně, koruna bude apreciovat (posilovat), silná koruna je dobrá pro export.

  22. Co se stane, jestliže naše úrokové sazby budou nižší než sazby zahraniční: poptávka po koruně se sníží, koruna bude depreciovat (oslabovat), uložíme si peníze v bance, ale v eurech.

  23. Může být náš úrok u běžných výnosů záporný: ne, protože je blbost platit za to, že jsme někomu půjčili peníze.

  24. Mohou být kapitálové výnosy záporné: ano, např. když klesne kurz, tak prodáme cenný papír se ztrátou.

  25. Která sazba je vyšší? Nominální nebo reálná: nominální je vyšší, protože obsahuje i inflaci (ale kdyby inflace nebyla, budou obě stejně vysoké).

  26. Může být akcie podle české legislativy cenným papírem peněžního trhu: nemůže, protože má nekonečnou dobu splatnosti a peněžní trh je trh krátkodobý.

  27. Jaký je rozdíl mezi cenným papírem a dluhovým cenným papírem: majetkový CP je akcie, když jsme společníci a jsme zodpovědní za akcie a staráme se o ně, dluhový jsou obligace = půjčíme firmě úvěr jako cizí ekonomický subjekt a máme nárok na výplatu.

  28. Které naše právo u kmenových akcií je nejdůležitější: hlasovací (pozor u prioritních akcií hlasovací právo nemáme, ale zase máme dividendy).

  29. Když očekávám, že daně budou stoupat, co udělají akcie: očekávám, že spadnou kurzy akcií.

  30. Co udělá vnitřní hodnota akcie, když se zvedne očekávání úrokových sazeb: vnitřní hodnota akcie klesne, začne se prodávat.

  31. Když centrální banka sníží úrokové sazby, je to dobře, nebo špatně: dobře, protože se sníží úroky, sníží se tak i náklady, stoupne zisk, zvýší se dividendy.

  32. Co se stane, zvedne-li se inflace: zvednou se i ceny akcií.

  33. Co udělá centrální banka, když je velká inflace: zvedne úrokové sazby (a to mě dodělá).

  34. Je pro nás u dluhopisu důležitá cena nebo výnosnost: výnosnost (zajímá nás, kolik nám to vynese a ne kolik za to dáme).

  35. Rozdíl mezi dluhopisem a obligací: dluhopis je všechno, obligace je dlouhodobý dluhopis.

  36. Na kolik obligací můžu rozstříhat obligaci třicetiletou: na 31 → tělo + 30 kuponů.

  37. Máte zájem o komunální obligace města Tišnov. Co byste kontrolovala, ověřovala na městě Tišnov: velikost majetku (protože komunální obligace jsou kryty obecním majetkem).

  38. Je pro penzijní fond investice do padesátileté obligace rozumná: je, protože potřebuje držet kvalitní cenné papíry, málo rizikové (kolísání ji nezasáhne).

  39. Pokud jsou úrokové sazby nízké, co byste kupovala: akcie velkých a silných korporací (jsou levné a můžu očekávat, že to přežijí a začnou v budoucnu stoupat).

  40. Co byste koupila, když jsou úrokové sazby vysoké: obligace fixně úročené, dlouhodobě splatné např. státní obligace (protože čekám v budoucnu snižování, ale já budu mít stále stejně vysoký fixní výnos).

  41. Jak vznikají kontrakty futures: otevíráním pozic na burzách.

  42. Jestliže akcie stojí na promptní burze 100 a na futures 120, který kurz by měl dohánět který při nezměněných podmínkách: jestliže se nezmění podmínky, pak promptní by měl dohánět termínový (protože termínová cena je očekávaná cena promptní).

  43. Je možné swapy používat ke spekulaci a hedgingu: buď ke spekulování, nebo k hedgingu (dá se s tím spekulovat i zajišťovat).

  44. Která opce je dražší? Kupní nebo prodejní: dražší je kupní (může vyletět na vysoké meze, ale prodejní maximálně na nulu).

  45. Která opce je dražší? Evropská nebo americká: americká (je s ní spojeno větší riziko).

  46. Prodám kupní opci na nákup 1000 akcií ČEZ za uplatňovací cenu 800,-. Nechci moc riskovat – prodám americkou nebo evropskou opci: evropskou (americká by znamenala, že musím koupit akcie ČEZ, protože je nekrytá, byly by vyšší prémie, ale obrovské riziko).

  47. V procentech bude kolísat víc cena opce nebo cena podkladového aktiva: cena opce (neboli opční prémie), protože malá částka kolísá v procentech víc než větší částka.

  48. V korunách bude kolísat víc cena opce nebo cena podkladového aktiva: cena podkladového aktiva.

  49. Kdy si koupím straddle: když očekávám, že se něco stane, ale nevím, kterým směrem (zajišťuji se tak na obě strany).

  50. Když uzavřu cap kontrakt – jsem dlužník nebo věřitel: dlužník (bojím se úrokových sazeb, stanovuji si strop).

  51. Když uzavřu floor kontrakt – jsem dlužník nebo věřitel: věřitel (mám strach z nízkých úrokových sazeb).

  52. Jste dlužník – váš úvěr je fixně nebo variabilně úročen: variabilně (kdyby byl fixní, tak se nemusím zajišťovat).

  53. Kdo uzavírá collar: koupím cap, prodám floor, jsem dlužník.

  54. Když jsou Double Reverse Convertible Bonds – kolik způsobů vypořádání můžeme zvolit: tři (výplata nominální hodnota a dva druhy akcií).

  55. Když je diskontovaný strukturovaný dluhopis vysoce úročen, bude diskont velký nebo malý: velký (čím větší úročení, tím větší diskont).

  56. Existují v ČR podílové fondy uzavřeného typu: ano, pouze tyto.

  57. Rovná se vnitřní hodna akcie současné hodnotě: ano, rovná.

  58. Pokud klesá inflace a já odjedu do zahraničí na 2 roky, tak uložím si peníze na termínovaný nebo revolvingový účet: na termínovaný účet (u něj si stanovím pevnou sazbu a i kdyby inflace klesala, tak sazba zůstává stejná)

  59. Pokud inflace roste a já odjedu do zahraničí na 2 roky, tak uložím si peníze na termínovaný nebo revolvingový účet: na revolvingový účet.

  60. Kam byste šla, kdybych Vás vyhnal, ať jdete na OTC trhy: do nejbližší banky.

  61. Co je to opční prémium: částka, kterou zaplatíme za opci.

  62. Co je to prázdný prodej a jste medvěd nebo býk: nemáme podkladová aktiva, spekulujeme na pokles – jsem medvěd.

  63. Pokud prodávám obligace do USA, Kanady, Mexika – jak se tato obligace jmenuje: euroobligace (prodávám cizí zemi do cizí země).

  64. Pokud prodávám obligaci ze ČR do USA – jak se tato obligace jmenuje: zahraniční.

  65. Pokud investujete do investičních podílů, co koupíte za CP: akcii.

  66. Co jsou to opční listy: cenné papíry bez úroků a připojených dividend, které udělují vlastníkovi právo nakoupit nebo prodat určité podkladové aktivum (např. akcie) za předem stanovenou cenu (realizační cena) k určitému časovému bodu nebo během určitého časového období. Jsou emitovány a uváděny do oběhu prostřednictvím primárního trhu, pouze ve spojení s jinými cennými papíry (nejčastěji s obligacemi).

  67. Co jsou exotické certifikáty: všechny druhy investičních certifikátů, jejichž hodnota se nevyvíjí přímo úměrně s hodnotou jejich podkladového aktiva.

  68. Řekněte mi nějaký druh exotického certifikátu: airbag certifikáty, bonus certifikáty, outperform certifikáty, discount certifikáty.

  69. Co jsou warranty: jde o sekuritizované, burzovně obchodovatelné opční instrumenty, vycházející z vlastností kupních a prodejních opcí, nevznikají ani smluvně, ani otevíráním pozic na specializovaných opčních burzách (jak je tomu u opcí) nýbrž bývají emitovány (jako klasické CP) na předem určenou dobu (od 6 měsíců do dvou let). Warranty jsou pákovými instrumenty (jejich tržní cena bývá několikanásobně nižší, než je cena jejich podkladového aktiva, čím vzniká „pákový efekt“).

  70. Co jsou knock-out certifikáty: jedná se o mechanismus spekulace na vzestup prostřednictvím úvěrování (margin) případně na pokles prostřednictvím realizace tzv. prázdných prodejů.

Témata, do kterých materiál patří