Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Základy práva - Test 15.5.2012

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (21.33 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

1. Nárok na odstupné dle zákona vzniká zaměstnanci:
a) při ukončení pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů nadbytečnosti zaměstnance nebo ruší-li se zaměstnavatel nebo přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo při ukončení pracovního poměru dohodou z týchž důvodů, a to ve výši nejméně dvojnásobku průměrného výdělku. Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. d) zákoníku práce (neuspokojivé pracovní výsledky) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně dvanácti násobku průměrného výdělku.
b) při ukončení pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodu nadbytečnosti zaměstnance nebo ruší-li se zaměstnavatel nebo přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo při ukončení pracovního poměru dohodou z týchž důvodů, a to ve výši jednonásobku až trojnásobku průměrného výsledku (podle délky trvání pracovního poměru). Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. d) zák. práce (pracovní úraz, nemoc z povolání) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku.
c) při ukončení pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodu nadbytečnosti zaměstnance nebo ruší-li se zaměstnavatel nebo přemísťuje-li se zaměstnavatel, a to ve výši nejvýše dvojnásobku průměrného výdělku.
d) vždy při ukončení pracovního poměru výpovědí ze strany zaměstnavatele z jakéhokoliv důvodu, a to ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku.

2. Kupující – živnostník měl dle kupní smlouvy zaplatit kupní cenu prodávajícímu – akciové společnosti ve čtvrtek dne 3.1.2008. Kterým dnem uplyne promlčecí doba (tzn. kdy naposled stihne jako věřitel podat žalobu včas)? …………………. (den, měsíc a rok) - podobná otázka na promlčecí dobu podle občanského zákoníku

4. Podle občanského zákoníku není pravdou:
a) S postoupenou pohledávkou nepřechází její příslušenství.
b) Věřitel může svou pohledávku i bez souhlasu dlužníka postoupit písemnou smlouvou jinému.
c) Kdo se dohodne s dlužníkem, že přijímá jeho dluh, nastoupí jako dlužník na jeho místo, jestliže k tomu dá věřitel souhlas.
d)Změna v osobě věřitele nebo dlužníka nemá vliv na běh promlčecí doby.

5. Případ, kdy zákon spojuje s nedodržením lhůty úplný zánik práva, se označuje pojmem ………prekluze……..

6. Předkupní právo dle občanského zákoníku – je pravdou:
a) Převádí-li se spoluvlastnický podíl, mají spoluvlastníci předkupní právo, i když jde o převod osobě blízké.
b) Kdo prodává věc s výhradou, že mu ji kupující nabídne ke koupi, kdyby ji chtěl prodat, má předkupní právo. Není-li dohodnuto jinak, musí oprávněná osoba oznámit, že využívá předkupní právo, u movitosti do osmi dnů u nemovitosti do dvou měsíců.
c) Kdo prodává věc s výhradou, že mu ji kupující nabídne ke koupi, kdyby ji chtěl prodat, má předkupní právo. Není-li dohodnuta doba, do kdy má být prodej proveden, musí oprávněná osoba vyplatit movitost do osmi dnů, nemovitosti do dvou měsíců po nabídce.
d) Kdo prodává movitou věc s výhradou, že má předkupní právo žádat vrácení věci do určité doby po koupi, vrátí-li kupujícímu zaplacenou cenu, má předkupní právo.

Témata, do kterých materiál patří