Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázka 11 - Ekonomická teorie

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (74.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

  1. Neoklasická ekonomie

Neoklasická ekonomie je jedním ze dvou směrů současné ekonomie hlavního proudu. Druhým směrem jsou školy soustředěné kolem Keynesiánství, zejména neokeynesiánství a postkeynesiánství. Neoklasická ekonomie je takto nazývána proto, že některými předpoklady a východisky navazuje na původní Klasickou ekonomii, ovšem zároveň jí překonává zapojením nových myšlenek a nástrojů ekonomické analýzy.

Předpoklady a metody

Základním předpokladem neoklasické ekonomie jsou trhy, které se samy automaticky čistí a spějí k rovnováze. Neoklasičtí ekonomové jsou odpůrci státních zásahů a stoupenci koncepce "laissez-faire". Případné nerovnováhy v ekonomice chápou jako důsledky určitých rigidit způsobených opět zejména státní regulací.Základní metodou je pozitivizmus, tedy snaha popsat a vysvětlit jevy bez morálních nebo etických soudů. Neoklasická ekonomie rovněž odstartovala široké zapojení matematických nástrojů v ekonomii, zejména nástrojů diferenciálního počtu a rovněž grafů.

  1. Cambridgeská škola

Cambridgeská ekonomická škola je školou ekonomického myšlení, jejíž základy položil Alfred Marshall. Byl zakladatelem a zároveň osobností tak výraznou, že ostatní příslušníci této školy převzali způsob jeho ekonomické analýzy. Důležitým znakem školy byla snaha uchovat myšlenky anglických klasiků, například Adama Smithe. Výrazný byl její zájem o ekonomickou rovnováhu a o ekonomický blahobyt.

Od Lausanské školy se lišila v chápání všeobecné rovnováhy trhů. Cambridgeská škola používala metodu dílčí rovnováhy trhu: zkoumala poptávku, nabídku a rovnováhu určitého trhu za předpokladu, že na všech ostatních trzích nepřichází k žádným změnám. Tento pohled byl značně zjednodušen, ale do dnešních dnů přetrval a používá se v mikroekonomii.

  1. Keynesiánství

Keynesiánství, keynesovství či Keynesova ekonomie je ekonomický směr, jemuž položil základy britský ekonom John Maynard Keynes, profesor ekonomie na Cambridgeské univerzitě. Cambridgeská ekonomická škola byla tehdy jednou z nejvýznamnějších ekonomických doktrín na světě, jejímu největšímu rozvoji přispěly kapacity jako Alfred Marshall (jeden ze tří účastníků tzv. marginalistické revoluce v ekonomii) a Arthur Cecil Pigou (autor teorie tzv. reálných peněžních zůstatků – také nazývaný Pigouův efekt a také teorií externalit).

Příčiny vzniku keynesiánství

Nejvýznamnější knihou keynesiánců je kniha Obecná teorie zaměstnanosti, úroku a peněz vydaná v roce 1936. Kniha byla reakcí na velkou hospodářskou krizi z přelomu dvacátých a třicátých let 20. století. Ekonomie do té doby obecně věřila, že pokud není volný trh deformován státními zásahy, při jakékoliv změně v prostředí se tržní podmínky automaticky přizpůsobí dlouhodobě nejefektivnějšímu trendu. Krize však zasadila ránu neoklasické ekonomii (která byla tehdy uznávaná jako ekonomie hlavního proudu).

Témata, do kterých materiál patří