Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázka 13 - Teorie peněz

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (50 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

13. Kvantitativní teorie peněz, vývoj kvantitativní teorie peněz, teorie neutrality peněz, Fisherova rovnice směny, cambridgeská teorie peněz, Friedmanova nová kvantitativní teorie peněz, zlaté pravidlo měnového růstu.

Kvantitativní teorie peněz a její vývoj(skripta, str. 46 a doc.)

Touto teorií se ve svých úvahách zabýval již John Locke (angl. filozof, 1632-1704) – zástupce teorie přirozených zákonů (osvícenství), důkladně ji však rozpracoval až David Hume (angl. filozof, 1711-1776), je často považován za hl. autora této teorie.

John Locke – „zvýší-li se množství peněz v oběhu, zvýší se cenová hladina ve stejném poměru => hodnota peněz závisí nepřímo úměrně na jejich množství.

David Hume – „zvýšení peněz v oběhu se vždy promítne do zvýšení cen, bez ohledu na to, do čí rukou se peníze dostanou (vyvrácení Cantillonova efektu –vliv peněz na cenovou hladinu závisí na tom, do čí rukou se peníze dostanou)“

Teorie vychází z toho, že změna množství obíhajících platebních prostředků (peněz) přímo a proporcionálně ovlivňuje výši cen zboží. Stanovení ceny nesouvisí pouze s vlastní hodnotovou paritou mezi drahými kovy (kovovými penězi) a zbožím, ale je zásadně ovlivněno množstvím peněz, obíhajících v systému. Teorie neuznává zbožní podstatu peněz a zaměňuje jejich funkci míry hodnot s funkcí měřítka cen. Kvantitativní teorie peněz se stala důležitou součástí neoklasické koncepce zajištění samoregulace ekonomiky pomocí mechanismů konkurence a dynamiky cen.

Hodnota peněz z drahých kovů je dána jejich množstvím a náklady na jejich výrobu. Hodnota papírových peněz závisí pouze na množství. Zmenšíme-li jejich množství v systému, dojde k nárůstu jejich hodnoty a naopak. Země s nízkým růstem peněz mají mírnou inflaci, zatímco země s rychlým růstem peněz zjišťují inflaci 20% či více.

Teorie neutrality peněz(skripta, str. 46 a doc.)

David Hume – „zvýšení peněz v oběhu má vliv pouze na cenovou hladinu a nemá žádný vliv na reálnou ekonomiku (produkci)“

Peněžní mechanismus = cesta, kterou se změny v nabídce peněz přenášejí do změn v produktu, zaměstnanosti, cenách a inflaci.

Peníze jsou podle Huma téměř vždy neutrální. Nezáleží tedy vůbec na tom, kudy je do oběhu přivedeme. Změny cen, zisků a mezd jsou tedy pokaždé pouze nominální. Vydatnou peněžní emisí se nám nikdy nemůže podařit zvýšit výkon reálné ekonomiky. Maximálně se nám může podařit změnit reálné poměry mezi příjmy a majetkem jednotlivých skupin obyvatel. Změnou v nabídce peněz je možné vyvolat odpovídající změny v jiných makroekonomických veličinách (zaměstnanost, HDP, úroková sazba,…). Často je ale pozorováno, že takový vliv nastane pouze tehdy, když změna peněžní nabídky nebyla očekávána. Pokud očekávána byla, změní se zpravidla pouze cenová hladina; monetární politika se tak může minout zamýšleným účinkem. Peníze jsou považovány za neutrální z dlouhodobého hlediska, pokud trvalé změny peněžní zásoby nemají dlouhodobý vliv na úrokové sazby. Přílivem peněz do ekonomiky nedochází z dlouhodobého hlediska k růstu makroekonomických veličin, pouze k jejich krátkodobému zvýšení a následnému návratu na původní úroveň. Jediné, co se z dlouhodobého hlediska zvýší, je míra inflace, tedy cenová hladina.

Témata, do kterých materiál patří