Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázka 13 - Teorie peněz

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (50 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Úpravou cambridgeské rovnice dospěli k závěru, že celkové množství peněz v oběhu M neovlivní k ani Q, znamená to, že peníze jsou neutrální, ovlivňují pouze cenovou hladinu.

M = k * P * Q

P = cenová hladina

Q = reálný národní důchod

Friedmanova nová kvantitativní teorie peněz(skripta, str. 147-148)

Tato teorie byla rehabilitací kvantitativní teorie peněz, kterou keynesiánci podceňovalí a považovalí ji za málo účinnou.

Vychází ze dvou poznatků:

  • stabilní charakter poptávky po penězích (teorie permanentního důchodu)

  • pochopení rozdílů mezi dlouhodob. a krátkodob. účinky změn peněžní zásoby, popření neutrality peněz v krátkém období

Východiskem teorie je analýza poptávky po penězích. Je to funkce mnoha proměnných – reálná hodnota bohatství a její změny (držba peněz, obligací, akcií, fyzického kapitálu, úroveň lidského kapitálu); rozdělení kapitálu na lidský a nikoli-lidský; srovnání oček. výnosů z aktiv s oček. mírou inflace; vliv nestabilnosti funkce; ale dle Friedmana je to funkce stabilní.

Silná vazba je i mezi změnou nabídky peněz a nominálním národním důchodem

Nabídka peněz je dána centrální bankou a je značně nezávislá na fungování ekonomiky. Ovlivňuje ji hlavně monetární politika. Změny nabídky peněz vyvolávají změny v nominálním důchodu tak, že se nejprve projeví ve změnách reálného důchodu (6-9 měs.) a teprve poté ve změnách cenové hladiny (dalších 6-9 měs.). Celkové zpoždění mezi změnou množství peněz v oběhu a pohybem cenové hladiny činí v průměru 12-18 měsíců.

Zlaté pravidlo měnového růstu(skripta, str.150)

Jedná se o Friedmanovo doporučení v oblasti měnové politiky. Nahrazení řízení úrokových sazeb, řízením měnového agregátu, tzn. řízení množství peněz v ekonomice. Na tomto principu stanovil „zlaté pravidlo měnového růstu“, kt. představuje stálé tempo růstu peněžní zásoby. Tempo růstu peněžní zásoby má dlouhodobě odpovídat tempu růstu reálného produktu. (Takže pokud s růstem peněžní zásoby poroste i reálný produkt, nemusí dojít k růstu inflace). Friedman považuje za dostatečné, pokud tempo měnového růstu bude stálé a ne příliš vysoké, doporučení tempo činí 3-5%.

Zdroje:

Skripta Makroekonomie II – Vývoj ekonomického myšlení – Kučerová, Navrátilová

Podfuk – Makro II – Studenty vypracované odpovědi na zadané otázky Makro II.doc

http://www.cojeco.cz/index.php?id_desc=50740&s_lang=2&detail=1&title=kvantitativn%ED%20teorie%20pen%ECz

Témata, do kterých materiál patří