Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázka 16 - Ekonomická rovnováha

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (37.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

16. Ekonomická rovnováha, všeobecná rovnováha trhů, dílčí rovnováha trhu a ceteris paribus, modely ekonomické rovnováhy, keynesiánský kříž, model AS-AD, IS–LM, úplný keynesiánský model.

Ekonomická rovnováha

Situace, která nevyžaduje a nesignalizuje nutnost nějaké změny. Makroekonomická rovnováha představuje takovou úroveň hrubého domácího produktu, při které se agregátní poptávka rovná zamýšlené agregátní nabídce.

Všeobecná rovnováha trhů

Nastane, kdy se všechny trhy v ekonomice současně nacházejí v rovnováze. Jedná se o rovnováhu na:

  • trhu statků a služeb

  • trhu práce a ostatních výrobních faktorů

  • trhu kapitálu a peněz

Dílčí rovnováha trhu a ceteris paribus

Teorie dílčí rovnováhy zkoumá utváření rovnováhy na trhu určitého výrobku. Řešení dílčí rovnováhy vychází z předpokladu, že změna ceny jednoho zboží neovlivňuje ceny jiných výrobků.

Ceteris paribus (za jinak stejných podmínek) - jde o situaci, kdy sledujeme určitý jev a bereme v potaz, že všechny námi nezkoumané veličiny zůstávají neměnné. To je v reálném světě prakticky nemožné, protože s časem se mění valná většina veličin. Ale v ekonomické teorii je výraz ceteris paribus garantem toho, že zkoumáme pouze ty veličiny, které nás pro daný problém zajímají a ostatní zůstávají neměnné.

Modely ekonomické rovnováhy

Klasický model – předpokládá, že ceny pružně reagují na nabídku a poptávku, a to na všech trzích. Keynesiánský model – vychází z předpokladu silně omezené elasticity cen.

Keynesiánský kříž

Keynesiánský kříž ukazuje, jak se vytváří rovnováha na trhu statků. Vodorovná osa znázorňuje národní produkt, svislá pak plánované výdaje. Osa kvadrantu je zobrazením rovnovážných situací.

Model AS-AD

Popisuje proces dosahování rovnováhy, také ukazuje vznik inflace a možnosti obrany proti ní. Agregátní poptávka (nabídka) - celkové poptávané (nabízené) množství zboží a služeb finální spotřeby v dané ekonomice za určité časové období při různých cenových hladinách.

Model IS–LM

Model IS-LM je jedním ze základních modelů vytvořených zastánci keynesiánské ekonomie a tvoří jeden ze stavebních kamenů současné makroekonomické teorie. Navazuje na model AS-AD, avšak přidává nové prvky. Jednou z hlavních změn je rozšíření množiny faktorů, které ovlivňují agregátní poptávku, o úrokovou míru. Křivka IS (investice=úspory) je množinou bodů [Y,i] při kterých se plánované výdaje rovnají důchodu, tedy množinou rovnovážných stavů na trhu statků. Lze ji též interpretovat jako množinu rovnovážných stavů na trhu kapitálu, tedy stavů, kdy se investice rovnají úsporám. Křivka LM (nabídka peněz=poptávka po penězích) je množinou kombinací [Y,i] při kterých je trh peněz v rovnováze. Druhou možnou interpretací je množina rovnovážných stavů na trhu obligací.

Témata, do kterých materiál patří