Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázka 02 - Rovnováha spotřebitele

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (409 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Giffenův paradox - s růstem ceny poptávané množství roste, s poklesem ceny poptávané množství klesá (jsou to situace, kdy důchodový efekt převažuje nad efektem substitučním.)

Vlastnosti takovýchto statků:

jsou to statky méněcenné, ale mají vysoký podíl ve výdajích důchodu

jsou obtížně substituovatelné.

Substituční (SE) a důchodový (IE) efekt změny ceny

  • TE = SE + IE

  • Hicksovo pojetí substitučního efektu: SE = ∂ X / ∂ P (při konst. U)

  • Slutského pojetí substitučního efektu: SE = ∂ X / ∂ P (při konst. kupní síle)

  • Důchodový efekt: SE = ∂ X / ∂ P (ze změny příjmu)

Marshalova a Hicksova funkce poptávky, Slutského rozklad

Hicksovo a Slutského pojetí substitučního a důchodového efektu.

Dekompozice důchodového a substitučního efektu

Při změně ceny statku a konstantním nominálním důchodu se mění reálný důchod. Sníží-li se cena statku, spotřebitel nahrazuje daným statkem statky ostatní, které jsou drahé. Současně však při snížení ceny statku se zvyšuje jeho reálný důchod a spotřebitel může zvýšit spotřebu všech ostatních statků.

Chceme-li rozlišit substituční a důchodový efekt změny ceny, je nutno definovat pojem konstantního reálného důchodu. Podle Hickse konstantní reálný důchod je schopnost spotřebitele dosáhnout stejné úrovně užitku.

Hicksova poptávková funkce zobrazuje vliv změny ceny statku na poptávané množství kompenzované, tj. při udržení stejné úrovně užitku – je řešením minimalizace nákladů za konstantní hladiny užitku, může být pouze a jenom klesající, za žádných okolností není rostoucí – tj. i pro Giffenův statek je klesající.

Hicksův rozklad na substituční a důchodový efekt:

Substituční efekt je vždy negativní:

- pokles ceny Px vede k poklesu MRSE, což se projeví v menším sklonu linie rozpočtu a tak nový bod optima Q musí na stejné indiferenční křivce ležet vpravo od původního bodu optima P.

Důchodový efekt :

V případě normálního statku:

- pokles ceny Px vede k růstu reálného příjmu, což vede k růstu poptávaného množství X.

V případě méněcenného statku:

- pokles ceny Px vede k růstu reálného příjmu, což vede k poklesu poptávaného množství X.

Slutského rozklad

Podle Sluckého konstantní reálný důchod znamená schopnost nakoupit při změněné ceně takové množství statků, při kterém se nemění kupní síla spotřebitele. Díky změně ceny statku mění se sklon rozpočtového omezení. Můžeme pak v bodě původní rovnováhy spotřebitele zkonstruovat pomocnou rozpočtovou přímku, která má stejný sklon jako nové rozpočtové omezení. Všechny body na této pomocné rozpočtové přímce představují různé kombinace statků, které jsou dosažitelné při stejné kupní síle. K této pomocné rozpočtové přímce najdeme příslušnou indiferenční křivku, která je tečnou – je to bod rovnováhy spotřebitele, při kterém nakoupí jiné množství statků v důsledku změny ceny jednoho z nich, ale jeho kupní síla se nemění.

Témata, do kterých materiál patří