Dedrologie-I.
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Použití: Na plošné zpevňující svahové výsadby, osázení zídek a hrobů
Juniperus chinensis – jalovec čínský
Původ: Čína, Mongolsko, Japonsko
Vzrůst: v domovině až 20 m vysoké stromy. U nás dorůstá výšek od 6-20 m, někdy vystoupavý, plazivý keř do 3 m
Koruna: kuželovitá
Borka: hnědá, tenká, podélně vláknitě odlupčivá
Letorosty: štíhlé často převislé
Olistění: stálezelené, šupinovité, úzce kosočverečné, asi 0,2 cm dlouhé, tupé, na okraji bělavě lemované, přitisklé k větvičkám.
Květ: Samčí šištice žluté, s 8 páry tyčinek.
Šiška: hnědavé, bělavé ojíněné, kulovité až smáčkle kulovité, 0,6-0,8 cm v průměru
Stanoviště: Mírnější oslunění. Odolný mrazu. Lehčí substráty a sázíme je půd písčitohlinitých a nepříliš suchých. Okusem zvěří trpí někdy v mládí. Vhodný je dostatečný obsah vápníku. V zakouřeném prostředí netrpí. Půda kyselá až alkalická, písčitá, kamenitá, minerálně velmi chudá.
Juniperus sabina – jalovec chvojka klášterská
Původ: pohoří střední a jižní Evropy a střední Asie, Kavkaz, Sibiř
Vzrůst: vždyzelený rozkladitý, 0,5 – 1,5 m vysoký, hustý keř, s větvemi na konci vzpřímenými a nestejně vysokými. Větvičky jsou asi 1 mm silné a zaoblené, po rozemnutí silně aromatické.
Borka: červenošedohnědá, slabě šupinovitě odlupčitá
Olistění: stálezelené, šupinaté i jehlicovité listy, Na starších rostlinách převažují listy šupinovité, tupou, k větvičce přitisklou špičku. Jehlicovité listy jsou cca 4 mm dlouhé, od větvičky odstávající.
Šiška: Modročerné, ojíněné šištice jsou kulovité až široce vejčité, 5 – 7 mm velké,
Stanoviště: Mrazuvzdorný s minimálními nároky na vláhu, velmi světlomilný. Znečištěné ovzduší zvládá. Dávají přednost lehčím substrátům před těžšími. Okusem zvěří netrpí. Vhodný je dostatečný obsah vápníku. Celá rostlina je jedovatá a hostitelem rzi hrušňové.
Juniperus virginiana – jalovec viržinský
Původ: střední a východní část USA a vých. Kanada
Vzrůst: nejmohutnější jalovec, který v domovině dosahuje výšky až 30 m (u nás 15 – 20 m). Užší kuželovitý vzrůst a vzpřímené větve, ve stáří vodorovně odstávající.
Borka: červenohnědá až šedohnědá, relativně tenká, podélně vláknitě odlupčitá
Letorosty: slabší než 1 mm, zřetelně čtyřhranné, pouze slabě aromatické.
Olistění: stálezelené, juvenilní jehlicovité, vstřícné, 0,4 - 0,6 cm. Adultní jsou šupinovité, kosočtverečně vejčité, asi 0,2 cm dlouhé, špičaté na konci odstávající od větévek, na hřbetě s drobnou žlázkou.
Šiška: tmavomodré, ojíněné, vejcovité, 0,5 - 0,6 cm dlouhé, s 1-2 semeny.
Stanoviště: Mrazuvzdorný druh, hlubší půdy dobře zásobené vodou, obstojně zvládá i sucho. Je světlomilný, snese pouze lehký stín. Znečištěné ovzduší zvládá.