Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Nový Microsoft Word Document

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (50.88 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

5

Elektrochemie — je obor chemie, který zkoumá(изучает) procesy probíhající na rozhraní(в разделе) elektrod (kovových nebo polokovových, příp. grafitových) a elektrolytu.

Elektrolyt jsou roztoky nebo taveniny(сплав), které vedou elektrický proud.

Elektroda je elektrický vodič v kontaktu s nekovovou částí elektrického obvodu(цепи)

Elektrodové děje Katoda je elektroda, která ze svého povrchu vysílá (emituje) záporné elektrony do svého okolí. (redukce)

Anoda — je elektroda, která přijímá elektrony z okolního prostředí. (oxidace)

Elektrolýza je fyzikálně-chemický jev, způsobený(вызванное) průchodem elektrického proudu kapalinou, při kterém dochází k chemickým změnám na elektrodách.

Primární články(элемент) Galvanický článek to je soustava 2 elektrod, které přeměňují energii chemickou na elektrickou na základě reakce chemicky aktivnějšího kovu s ionty méně aktivního, probíhá tok elektronů od aktivnějšího kovu k méně aktivnímu.

Sekundární články Akumulátory sekundární galvanické články, dají se znovu nabít V akumulátorech se nejprve kumuluje (shromažďuje(собира́ться)) el. náboj přívodem(пода́ча) el. proudu (nabíjení), Dodaná energie se, až na nutné ztráty, získává zpět při vybíjení akumulátoru.

Suchý článek — používá se v bateriích, vnější obal článku je vyroben ze Zn plechu a tvoří anodu, ve středu článku je grafitová tyčinka – katoda. Obě elektrody jsou odděleny vlhkou(влажный) pastou z MnO2 a NH4CL a práškového uhlíku. Napětí je 1,5V a nejde znovu nabít.

Oloveny akumulátor — Autobaterie 12V, skládá se z 6sti článků (na každém 2V). Obě elektrody jsou vyrobeny z Pb a ponořeny(погруженный) do roztoku H2SO4. Při vybíjení(разряд) probíhá oxidačně-redukční děj.

  • Při vybíjení se H2SO4 spotřebovává a obě elektrody se pokrývají mikrokrystalickým povrchem PbSO4.

  • Při nabíjení probíhá reakce v opačném směru > akumulátor se znovu dobije.

Teoreticky by akumulátor byl neomezeně dlouho funkční, ale povlak PbSO4 odpadá a usazuje se ve formě kalu na dně baterie (pokles napětí).


Pb+PbSO2+4H++2SO22PbSO4+2H2O

Samovybíjení nepříjemný jev nezávislý na konstrukci, v klidu ztrácí 0,5% kapacity za 48h.

Hluboké vybíjeni zejména při startování motoru, může vést k nezvratné chemické změně spojené s borcením(ру́шиться) a kroucením(крути́ться) Pb desek a jejich zkratování(короткого замыкания.).

Nemoci Pb akumulátorů:

  1. Vnější zkratový proud nedbalá(небрежное) údržba elektro sítě vozidla > dochází k velmi rychlému vybíjení

  2. Vnitřní zkratový proud příčiny: proražení mezistěny, styk zborcených a pokroucených desek, kal v akumulátoru, který se hromaděním dotkne spodní části desek = zkrat.

  3. Sulfatace desek dlouhé vyřazení(ликвидация) z provozu (>3měs.), trvalé vybíjení → zmenšuje se povrch desek → borcení prohýbání, lámání, zkrat a nakonec zničení celého článku

Témata, do kterých materiál patří