Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Nový Microsoft Word Document

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (50.88 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Elektronová afinita prvků – rozdělení prvků v periodické soustavě na kovy, nekovy a amfotery určujeme dnes podle elektronové afinity prvků, jejich elektropozitivnosti a elektronegativity. Elektropozitivní prvky jsou takové, které mají schopnost odštěpovat(отщепляют) valenční elektrony (afinita k elektronům je malá) a vytvářet tak kladně nabité elementární ionty. Jako elektronegativní označujeme ty prvky, které mají velkou afinitu k elektronům, poutají(свя́зывать) elektrony a nabývají záporné náboje

Ionizační energie: energie potřebná k odtržení(оторва́ть) jednoho nebo více elektronů za vzniku kladně nabitých iontů. Má nejmenší hodnotu při odštěpení prvního elektronu určitého prvku, při odštěpování dalších elektronů se její hodnota zvyšuje. Ionizační energie se stoupajícím protonovým číslem roste.

Periodická závislost velikosti atomů na protonovém čísle - atomovým poloměrem se rozumí poloviční vzdálenost mezi centry dvou dotýkajících se atomů. Poloměry se zvětšují s rostoucím číslem periody. Velikost atomů nepřechodných prvků klesá se stoupajícím protonovým číslem.

Kovy — prvky s nízkou ionizační energií (snadno tvoři kationty), velkou elektrickou I tepelnou vodivosti, tažné, kujné (např. alkalické kovy)

Nekovy — prvky s velkou elektronovou afinitou, se strukturou valenčních orbitalu podobnou nejbližšímu vyššímu vzácnému plynu (např. halogeny).

Amfotery - prvky obojaté, prvek je kovový, reagovat jak s kyselinami, tak s hydroxidy.

9

Makromolekulární látky jsou přírodní nebo synteticky vyráběné organické sloučeniny ktere maji velmi vysokými hodnotami relativní molekulární hmotnosti.- натуральные или синтетически полученные органические соединения, характеризующиеся очень высокими значениями относительной молекулярной массы.

Stavební jednotky základ obrovských molekul, jsou vždy jednoduché, které se mnohonásobně opakují.

Polymerační stupeň — základní význam pro vlastnosti makromolekulární látky. $\mathbf{P =}\frac{\mathbf{M}}{\mathbf{m}}$

M - Molekulová hmotnost polymeru / m - Molekulová hmotnost monomeru

  • jedním ze základních parametrů každé plastické hmoty

Dle makromolekulární struktury plastické hmoty:

  1. lineárně řetězené(сцепле́ние )

  2. řídce síťované

  3. plošně( пло́ский) síťované

  4. prostorové(пространственная) síťované

Čím hustší je síťování, tím ↓ je rozpustnost(раствори́мость) plastické látky v organ. rozpouštědlech(раствори́тель) a tím tavitelnost(плавленность).

Rozdělení polymeru

Přírodní ML - základní stavební jednotky rostlin a živočichů(животное) (celulóza(клетча́тка), bílkoviny), složkou potravy (škrob(крахма́л), bílkoviny), výchozími surovinami(исходных материалов) pro široké techn. použití (celulóza, kaučuk, některé bílkovinné polymery)

Témata, do kterých materiál patří