Nový Microsoft Word Document
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Bodová koroze
Při lokálním porušení zapasivovaného povrchu dochází k bodovému napadení, při němž vznikají různě hluboké důlky často s velmi úzkým hrdlem.
Korozní praskání(потре́скивание )
Je to porušení materiálu vyvolané kombinací účinků tahových pnutí ,korozního prostředí a zvýšené teploty. Při korozním praskání dochází ke snížení práce nutné k porušení materiálu oproti namáhání v inertním prostředí. Jednou z nejčastějších forem korozního praskání je korozní praskání v chloridech.
Mezikrystalová koroze
Je způsobena snížením obsahu chromu v bezprostřední blízkosti hranic zrn, pod hranici pasivovatelnosti, tedy pod 12 %. Za toto snížení je odpovědná precipitace (vysrážení) karbidů s vysokým obsahem chrómu právě na hranicích zrn. Karbidy se precipitují při ohřevu v kritické teplotní oblasti 400–800 °C např. při svařování.
Selektivní koroze
Rozpouštěné některé ze složek slitiny je nazýváno selektivní korozí
Erozní koroze
Projevuje se hlavně v potrubích s nějakým proudícím médiem, v němž se vyskytují drobné pevné nebo plynné
nehomogenity.
Rychlost koroze — může být řízena buď anodovou, nebo katodovou dílčí reakcí nebo oběma současně.
Náklady na odstranění koroze — dělí se na přímé a nepřímé.
Přímé náklady jsou například peníze vynaložené na úpravu a natření(окра́ска) napadené(атако́ванный) plechové části korodujícího zařízení.
Nepřímé náklady jsou způsobeny například ztrátami, které jeho majiteli mohou vzniknout v souvislosti s nemožností používání zařízení během oprav. Tyto náklady jsou obvykle daleko větší než přímé.
V České republice koroze způsobí každoročně obrovské škody, odhadované až na 130 miliard Kč.
Koroze anorganických materiálů —
Korozní procesy, při kterých dochází k vyluhování(выщелачивание) některé složky anorganického materiálu
Procesy, jež vedou ke krystalizaci málo rozpustných solí nebo ke zvětšování objemu některých součástí
Korozní pochody, při nichž dochází k chemické reakci s materiálem nebo jeho součástmi
Koroze plastických hmot — plastické → vysoká odolnost proti vnějšímu prostředí
odolnost závisí nejen na složení plastické hmoty a korozním prostředí, ale i za jakých podmínek dochází ke vzájemnému styku obou složek
znehodnocení(ухудшение) plastických hmot v atmosférických podmínkách je vyvoláno současným působením ultrafialového záření, teploty, vzdušné-ho O2 a jiných agresivních složek v atmosféře
Fyzikální vlivy:
Teplo
fyzikální účinky (změny fyzikálních vlastností, nikoliv složení)
chemické vlivy (rozrušování chemických vazeb, depolymerizace, čímž se mění nevratné mechanické i jiné fyzikální vlastnosti)
Mechanické namáhání(нагру́зка) — např. překládáním, válcováním, drcením → rozrušování chemických vazeb a změně vlastností makro-molekul.